Nápoje, ktoré zamestnanci v rámci pitného režimu v horúcich dňoch konzumujú na pracovisku, by nemali obsahovať ani malé množstvo alkoholu. Ten totiž urýchľuje metabolizmus a tým aj produkciu tepla.
Za vhodné nápoje považujú odborníci stolové vody s obsahom sodíka nižším ako 100 miligramov na liter, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy. Mali by tiež obsahovať čo najmenej cukru, ktorý zvyšuje pocit smädu. Nevhodné sú i nápoje obsahujúce kofeín a chinín.
Nedodržiavanie pitného režimu vedie k poklesu výkonnosti, zvýšeniu únavy, prehriatu, bolestiam hlavy, závratom alebo zvracaniu. V prípade potreby treba zamestnancom umožniť prestávky v práci.
Zamestnávateľ by mal zabezpečiť dostatok pitnej vody na pracovisku, nie je však povinný ju finančne hradiť. Výnimkou sú prípady, ak zvýšené teploty na pracovisku spôsobujú napríklad technologické postupy pri výrobe. V prípade potreby je potrebné zamestnancom umožniť prestávky v práci.
Strava má byť v letných mesiacoch ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, ale zároveň musí byť dostatočne výživná, vyvážená a pestrá. Mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál bohatých na tuky a jednoduché sacharidy.
Pracovný odev by mal byť jednovrstvový a svetlý. Nemal by byť zo syntetických materiálov, ktoré zabraňujú odparovaniu potu.
Na slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. V prípade pobytu pri vodných plochách, kúpaliskách a vo voľnej prírode sa treba od 10.00 do 16.00 zdržiavať v tieni. Pri opaľovaní treba používať kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením.
Starší a chronicky chorí ľudia by mali na minimum obmedziť svoje aktivity a z domu vychádzať len ráno alebo večer.
TASR o tom v súvislosti s očakávanými extrémnymi horúčavami informoval Ivan Rovný, riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva SR.
Autor článku: TASR