Najčastejšie sa vyskytujúcou metabolickou chorobou 21. storočia je obezita. Vyskytuje sa tak často, že má charakter epidémie. Dnes žije na svete asi 1,1 miliardy dospelých s nadváhou a obezitou. Predpokladá sa, že v priebehu budúcich 5 rokov sa v krajinách EU zvýši počet ľudí s nadváhou asi o 27 miliónov a s obezitou asi o 14 miliónov.
U takmer 95 percent ľudí je príčinou zmnoženia tuku v tele nadmerná výživa. Obezita najčastejšie vznikne vtedy, keď je príjem energie dlhodobo vyšší ako jej výdaj. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sa energetický príjem vo vyspelých krajinách za posledných 10 rokov zvýšil v priemere asi o 1 500 kJ. K pozitívnej energetickej bilancii súčasne prispel aj výrazný pokles výdaja energie z dôvodu sedavého spôsobu života. Rozvoj obezity významne podporujú faktory, ktoré vychádzajú z prostredia a súvisia so životným štýlom, s vývojom, kultúrou a výchovou. Je to predovšetkým civilizačný vývoj a s tým súvisiaca zmena spôsobu života, špecifické historicko-kultúrne tradície a stravovacie zvyklosti, individuálne rodinné zvyklosti, osvojené vzorce stravovania a iné. Na náraste obezity sa podstatne podieľa aj tzv. westernizácia - preberanie západného životného štýlu.
Štúdie ukazujú, že v rozvinutých krajinách je obezita častejšia u osôb s nižším vzdelaním, nižším finančným príjmom a u vidieckej populácie. V rozvojových krajinách sa obezita vyskytuje častejšie u vyšších socioekonomických vrstiev a u mestskej populácie.
Napríklad: V USA stúpa ročne počet ľudí s nadváhou asi o 0,5 %, v Číne o 1% a v Mexiku až o 2,5%. V Brazílii je dnes vyšší výskyt obezity detí ako v USA. Rozvoj obezity výrazne ovplyvňuje aj etnický charakter populácie. Zo ženskej populácie je v USA obéznych 22% belošiek, 30% Afroameričaniek a 34% Američaniek mexického pôvodu.
Autor článku: PhDr., Mgr. Katarína Skybová