Súhlas regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) na začatie prevádzky má v Banskobystrickom kraji 24 umelých kúpalísk so sezónnou prevádzkou.
Získať povolenie na prevádzku môžu na základe žiadosti vykonania celkovej kontroly zariadenia, vrátane zhodnotenia výsledkov odobratých vzoriek vôd a schválenia prevádzkového poriadku. O súhlas na prevádzku nepožiadali zariadenie Ormet na Teplom vrchu pri Rimavskej Sobote, v Sekierskej doline pri Zvolene a zvolenské mestské kúpalisko, letné kúpaliská v Hriňovej, v Hodruši – Hámroch a v Koprovnici neďaleko Veľkého Krtíša. Úrad nesúhlasil so spustením prevádzky v letnom kúpalisku v Revúcej. Povolenie prevádzky Vodného raja vo Vyhniach je v štádiu posudzovania na príslušnom RÚVZ. Činnosť ostatných kúpalísk príslušný RÚVZ povolil a pravidelne ju kontroluje.
Podľa informácií krajskej odborníčky z RÚVZ v Banskej Bystrici Kataríny Slotovej v tomto týždni nezistili nedostatky, ktoré by si vyžadovali uplatniť zákaz kúpania. Odobraté vzorky vody vyhovovali vo všetkých ukazovateľoch. Na vyhlásené prírodné kúpaliská sa vzťahujú rovnaké požiadavky na ich prevádzkovanie rovnako ako na umelé kúpaliská. "To znamená, že prevádzkovateľ je povinný zabezpečiť vyhovujúcu kvalitu vody a jej kontrolu pred začiatkom letnej sezóny a ďalej v stanovenej frekvencii, ako i zabezpečiť požiadavky na vybavenosť priestorov kúpacích oblastí. Aj v prírodných oblastiach vykonávame štátny zdravotný dozor a v prípade opodstatnenosti prijímame opatrenia," povedala.
Vysvetlila, že vo vyhlásených kúpacích oblastiach s neorganizovanou rekreáciou vykonávajú kontrolu kvality vody príslušné RÚVZ v dvojtýždňových intervaloch. V Banskobystrickom kraji je ich osem.
Kúpať sa neodporúčajú hygienici najmä v prírodných kúpaliskách, ktoré nemajú prevádzkovateľa a navyše ani nie sú vyhlásené za prírodné kúpacie oblasti. To znamená, že kvalita vody v nich nie je vyšetrovaná a môže byť značným rizikom pre kúpajúcich sa. Môžu sa v nich vyskytnúť napríklad sinice, obsahujúce látky, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie – dýchacie problémy, zápal očných spojiviek či kožné vyrážky. Rizikom je aj neznáma kvalita, ktorá môže byť kontaminovaná mikrobiologicky i chemicky pri zaústení nedostatočne čistých odpadových vôd.
Autor článku: TASR