Na Slovensku má momentálne povolenú prevádzku 130 kúpalísk so 401 bazénmi. Žiadosť o vydanie súhlasu na otvoreniu pre verejnosť predložili prevádzkovatelia 10 kúpalísk a 26 bazénov. Letnú sezónu pravdepodobne nezačne 19 takýchto objektov, o prevádzku ktorých nikto nepožiadal.
"Kúpaliská boli tento týždeň využívané na maximum, ich prevádzka bola vo väčšine prípadov bezproblémová a nezistilo sa ani prekročenie kapacít. Štátny zdravotný dozor a odbery vzoriek vôd sa vykonávajú systematicky, prípadne podľa potreby," povedal riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Ivan Rovný.
V Bratislavskom kraji bola ako posledná povolená prevádzka kúpaliska Rača Zbojníčka. V Banskobystrickom kraji sú od 11. júla otvorené dva bazény termálneho kúpaliska pri hoteli Kaskády a od pondelka je v prevádzke tiež kúpalisko v Novej Bani. Na termálnom kúpalisku Katarína v Kremnici môže verejnosť využívať ďalšie dva bazény.
K sezónnym kúpaliskám s povolenou prevádzkou pribudlo tiež kúpalisko v Rožňave a vo Vlachove v Košickom kraji. V Prešovskom kraji už funguje kúpalisko v Lipanoch a obnovená bola prevádzka kúpaliska v Hermanovciach, ktorá bola v minulom týždni zastavená kvôli zlému počasiu.
K dnešnému dňu je na Slovensku v prevádzke 19 prírodných kúpacích oblastí s organizovanou rekreáciou. "Kvalita vôd na významných prírodných kúpaliskách bez prevádzkovateľa je sledovaná úradmi verejného zdravotníctva. V prípade menších vodných plôch je kvalita sledovaná len orientačne, prípadne vôbec a kúpanie je tu preto len na vlastné riziko," zdôraznil Rovný. V Bratislavskom kraji vyhovovala kvalita vody na kúpanie na všetkých sledovaných prírodných kúpaliskách s organizovanou i neorganizovanou rekreáciou.
Z prírodných kúpalísk v Banskobystrickom kraji vyhovuje kvalita vody na vodnej nádrži Ružiná – časť Divín, Dolnohodrušskom jazere, ďalej Vindšachtskom, Veľkom Richňavskom, Veľkom Kolpašskom, Počúvadlianskom, Evičkinom a Belianskom jazere a na prírodných kúpaliskách vodnej nádrže Teplý vrch.
Autor článku: TASR