Prístup k liekom, ktoré predlžujú život pacientom infikovaných vírusom HIV alebo chorých na AIDS, sa v rozvojových krajinách za ostatné tri roky zlepšil, snahy o liečbu však stále dramaticky zaostávajú za novými prípadmi. Dnes to oznámili zdravotnícki predstavitelia.
Pred tromi rokmi v treťom svete antiretrovirálne lieky dostávalo menej ako 300.000 osôb, minulý rok to bolo 2,2 milióna, uviedol Anthony Fauci, riaditeľ amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby.
"Avšak, na každú osobu, ktorá sa dostane do terapie, sa infikuje šesť nových ľudí. Takže túto hru, hru čísel, prehrávame," povedal Fauci austrálskej rozhlasovej stanici ABC.
V mnohých častiach rozvojového sveta, kde prípady HIV/AIDS stále rastú exponenciálne, účinné preventívne stratégie - ako rozdávanie kondómov, výmena injekčných ihiel a základná osveta o chorobe - majú dosah na menej ako 15 percent populácie, dodal Fauci - jeden z hlavných rečníkov na konferencii venovanej problematike HIV/AIDS, ktorá sa do stredy koná v austrálskom Sydney. Napriek výrazným pokrokom v prístupnosti k liekom, treba veľmi intenzívne presadzovať prevenciu, uzavrel.
Podľa nedávnych štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v celosvetovom meradle len 28 percent pacientov s HIV/AIDS dostáva antiretrovirálne lieky.
Autor článku: TASR