Jedným z cieľov návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve je upraviť zastavenie transformácie zdravotníckych zariadení. Zámerom Ministerstva zdravotníctva SR je, aby štát zostal vlastníkom zdravotníckych zariadení a zariadení s celonárodnou pôsobnosťou a tých, ktoré plnia osobitné úlohy v mimoriadnych situáciách.
V novele zákona, ktorú možno pripomienkovať do 13. augusta, sa navrhuje vypustiť celú ôsmu časť týkajúcu sa transformácie štátnych organizácií.
Tento návrh definuje aj pevnú sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (ZS) a koncovú sieť poskytovateľov ZS. Rozčleňuje Slovenskú komoru iných zdravotníckych pracovníkov, asistentov, laborantov a technikov na štyri samostatné komory.
Novela požaduje pre zubných lekárov, lekárov, sestry a pôrodné asistentky daňové zvýhodnenie pri úhradách za špecializačné štúdium, ktoré je súčasťou ich ďalšieho vzdelávania. Daňovo by sa mali zvýhodniť úhrady pracovníka zaplatené vzdelávacej ustanovizni len za ďalšie vzdelávanie, ktoré je špecializačným štúdiom u zubného lekára, lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky.
Ako nezdaniteľná časť základu dane prichádza do úvahy u lekárov najviac 10.000 korún ročne a u sestier a pôrodných asistentiek najviac 3500 korún ročne. Vychádzajúc z údajov Slovenskej zdravotníckej univerzity v roku 2005 absolvovalo v SR špecializačné štúdium 22 zubných lekárov, 581 lekárov, 1502 sestier a 43 pôrodných asistentiek, čo spolu činí 2148 zdravotníckych pracovníkov vo vymenovaných zdravotníckych povolaniach.
Návrhom sa má zaviesť nový pojem pre zdravotnícke povolanie, a to laborant pre zdravotnícke pomôcky. Termín povolania verejný zdravotník sa vyčlení z kategórie asistent a zaradí sa do kategórie iný zdravotnícky pracovník. Zaviesť by sa mal register vydaných dokladov o ďalšom vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov. Taktiež sa majú zaviesť akreditované kurzy prvej pomoci a kurzy inštruktorov prvej pomoci.
Autor článku: TASR