Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Anton Kováčik považuje návrh ministerstva zdravotníctva odložiť vytvorenie jednej verejnoprávnej poisťovne spojením VšZP a Spoločnej zdravotnej poisťovne až na obdobie po prijatí eura za dobré rozhodnutie.
Rezort zdravotníctva tento krok vysvetľuje tým, že po zastabilizovaní oboch poisťovní s trojpercentnými prevádzkovými prostriedkami a zvládnutí prechodu na euro sa znížia zbytočné riziká a proces zlúčenia sa tým zjednoduší. "V súčasnej dobe, v ktorej je boj o poistenca, zlučovať tieto dve poisťovne bez veľmi dobrej prípravy je dosť náročné," prízvukoval Kováčik.
V prípade schválenia maximálnej výšky výdavkov na správnu réžiu poisťovní zo štyroch na tri percentá bude musieť VšZP prijať dosť zásadné opatrenia na zabezpečenie správy a činnosti tejto inštitúcie. Pripomenul, že najvyššie výdavky s tým spojené sa týkajú mzdových nárokov zamestnancov a informačného systému. "V týchto dvoch oblastiach by došlo k zníženiu. Nás to postihne približne sumou 460 miliónov korún," dodal Kováčik.
Verejná minimálna sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorá obsahuje zoznam 42 ústavných zdravotníckych zariadení, tak ako to navrhuje rezort zdravotníctva, nie je podľa Kováčika postačujúca pre poistencov VšZP. "Nebude pre nás záväznou, teda aby sme uzatvárali zmluvy len s tými, ktorí sú v tejto sieti. Budeme hľadať pre našich poistencov zariadenia, ktoré sú efektívne a spĺňajú normy, ktoré pripravuje ministerstvo zdravotníctva," vysvetlil Kováčik.
Riaditeľ VšZP je zároveň presvedčený, že tento rok nepríde k takému masívnemu prepoisťovaniu poistencov do iných ZP ako v uplynulom období. A to aj vďaka tomu, že ich nábor môžu vykonávať už len ZP a nie maklérske spoločnosti.
Autor článku: TASR