Ženy, ktoré sa počas manželských hádok nútia k mlčaniu, sú podľa nového výskumu amerických vedcov zrejme viac ohrozené na živote. Medzi týmito ženami sa tiež častejšie vyskytujú depresia a syndróm dráždivého čreva (IBS).
Takéto "sebaumlčovanie" počas konfliktu mohlo byť pred veľmi dlhým časom evolučnou výhodou a, bohužiaľ, môže byť nevyhnutnosťou pre ženy, ktoré sú vo vzťahoch vystavené týraniu, povedala agentúre Reuters hlavná autorka výskumu Elaine D. Eakerová z Eaker Epidemiology Enterprises v Gaithersburgu, štát Maryland. Eakerová s kolegami počas desaťročného výskumu okrem iného zistili, že ženy, ktoré sa sami umlčiavali, mali štyrikrát väčšiu pravdepodobnosť úmrtia v porovnaní so ženami, ktoré sa počas manželských sporov prejavovali slobodne.
Výskum je prvý, ktorý sa zaoberá správaním sa, srdcovými chorobami a úmrtnosťou v kontexte manželských vzťahov, uviedla Eakerová. Mnohé predchádzajúce štúdie skúmali manželský štatút, jeho kvalitu a srdcové problémy. "Mali sme nejaké iné otázky, ktoré sa podľa môjho názoru dostávajú hlbšie do dynamiky toho, ako sa ľudia v manželstve skutočne cítia, čo sa v manželstve skutočne odohráva," dodala.
Eakerová a jej tím skúmal 3682 mužov a žien, ktorí sa zúčastnili na projekte Framingham Offspring Study. Väčšina z nich bola na začiatku výskumu vo veku od 40 do 60 rokov. U participantov desať rokov sledovali vývoj srdcových chorôb a úmrtia z akýchkoľvek príčin. Štúdia potvrdila, že manželstvo je dobré pre zdravie mužov. V porovnaní s manželmi mali slobodní muži takmer dvojnásobne väčšiu pravdepodobnosť, že počas sledovaného obdobia zomrú.
Výskumníci tiež zistili, že muži, ktorých ženy prídu domov z práce nahnevané, majú 2,7-krát vyššiu pravdepodobnosť srdcovej choroby v porovnaní s mužmi s menej pracovne vystresovanými manželkami. Podľa Eakerovej a jej tímu je možné, že problémy manželky na pracovisku môžu jej manžela rozrušiť kvôli tomu, že ju nie je v tejto aréne schopný "chrániť".
"Pozornosť sa sústredila na meniace sa roly žien," uviedli vedci v júlovom a augustovom vydaní magazínu Psychosomatic Medicine. Ako dodali, "treba tiež preskúmať a pochopiť meniace sa roly a očakávania manželov/mužov". Zistenia výskumu poukazujú na dôležitosť zdravej komunikácie v manželstve, uviedla Eakerová a zdôraznila, že výskum ešte pokračuje. Možno však konštatovať, že "obaja manželia skutočne potrebujú druhej osobe počas vzájomného konfliktu poskytnúť bezpečné prostredie na vyjadrenie svojich pocitov" - tak pre svoje vlastné zdravie, ako aj pre zdravie vzťahu, dodala.
Autor článku: TASR