Neželané tehotenstvo je v mnohých prípadoch dôsledkom zlyhania antikoncepcie. Pár by mal zhodnotiť situáciu a rozhodnúť o svojej budúcnosti. Ak sa partneri nezhodnú na rovnakom riešení, ostáva definitívne rozhodnutie na žene. Muž nemá legálne právo vyžadovať ani zakazovať žene umelé prerušenie tehotenstva (UPT), rovnako ani spoločnosť, ktorá si prisvojuje prívlastok demokratická. Tvrdí to prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život a podpredseda Slovenskej sexuologickej spoločnosti Ivan Kubiš.
"Rozhodnutie o UPT je obvykle ťažké pre ženu aj jej partnera. Len samotný pár môže zvážiť a prehodnotiť personálne hodnoty a priority. Ak zvolia UPT, je to obvykle najlepšia zo zlých možností. Aj napriek tomu, že ide o neželané tehotenstvo, ženu a muža sprevádza pocit straty a smútku," tvrdí banskobystrický sexuológ Kubiš. Vedecké výskumy podľa neho potvrdzujú, že legálne vykonané UPT nespôsobuje trvalú citovú traumu. Ženy pociťujú do výkonu obavy alebo depresie, ale tie vymiznú po ňom. Muži často mávajú po UPT partnerky pocity duševnej bolesti, viny či hnevu.
Výskumy tiež dokázali, že sotva sa žena rozhodne pre UPT, tri štvrtiny mužov súhlasia s jej výberom a podporujú ju po citovej aj finančnej stránke a sprevádzajú ju do nemocnice. Podobne po výkone muži akceptujú potrebnú sexuálnu abstinenciu a zvažujú s partnerkou možnosti účinnej antikoncepcie. Ženy vidia najväčšiu pomoc pri prekonaní obáv a depresií v podpore partnera. Čím vo včasnejšom štádiu sa výkon urobí, tým ľahšie po medicínskej aj emocionálnej stránke ho žena prekoná.
"Žena, ktorá sa podrobí legálnemu a odborne vykonanému UPT, je vystavená výrazne nižšiemu zdravotnému riziku a citovej traume oproti ilegálnemu a pokútnemu potratu. Poľská potratová turistika by mala byť mementom pre všetkých, ktorí si chcú osvojiť právo rozhodovať o osudoch žien proti ich vôli," vysvetľuje sexuológ.
Nie tak dávno bolo UPT aj v USA ilegálne s výnimkou, keď išlo o záchranu života tehotnej. Situácia viedla zákonite k veľkému počtu ilegálnych potratov s vysokým percentom úmrtia žien. Bohatšie Američanky hľadali pomoc v Európe i v Japonsku alebo podplácali amerických lekárov. Ostatné nachádzali východisko v neodborných nebezpečných potratoch v nehygienických a nedôstojných podmienkach. Najskôr právo ženy na UPT legalizovali v niekoľkých štátoch USA a od roku 1973 ho legalizoval Najvyšší súd USA. Štatistiky ukazujú, že približne 1,5 milióna amerických žien ročne končí tehotenstvo umelým prerušením. Tretina je do 20 rokov, tretina 20- až 24-ročných a tretina nad 25 rokov. Katolíčky sa podrobujú UPT v rovnakej miere ako ostatné Američanky, doplnil Kubiš.
Autor článku: TASR