Tou novinkou je vakcína Prevenar, ktorá zaručuje ochranu pred pneumokokmi na celý život.
S príchodom antibiotík v prvej polovici 20, storočia sa zdalo, že problém s ochoreniami vyvolanými baktériou Streptokokus pneumonie je vyriešený. Vznikla však situácia, že pneumokoky si vybudovali proti viacerým antibiotikám odolnosť, tzv.rezistenciu. Slovenská republika patrí medzi krajiny s vyšším výskytom pneumokokov rezistentných na antibiotiká.
Pneumokoky sú baktérie,ktoré bežne osídľujú dýchací trakt človeka. Pri ochorení,vírusovej infekcii,alergii, či vdýchnutí cudzieho telesa, keď sa imunita oslabí, môže pneumokok vyvolať zápal napríklad stredného ucha, prínosových dutín, či dolných dýchacích ciest. Pneumokokové baktérie patria v skutočnosti medzi najčastejšie príčiny úmrtnosti na svete. Môžu byť totiž príčinou závažných ochorení, ako je zápal mozgových blán, zápal pľúc. Najohrozenejšou skupinou sú malé deti do dvoch rokov a ľudia po šesťdesiatke.
Nákaza sa prenáša výlučne z človeka na človeka, a to kvapôčkovou infekciou, alebo nepriamo, prostredníctvom predmetov infikovaných výlučkami z dýchacích ciest.
Problémom antibiotickej liečby pneumokokových nákaz v súčasnosti je nárast rezistentných kmeňov pneumokokov na antibiotiká používanév prvej línii, čo je odrazom silného antibiotického tlaku v populácii.
Najlepším riešením je preventívne očkovanie rizikových skupín, ako sú deti s imunitným deficitom, ochorením srdca, pľúc a obličiek, prípadne s metabolickými a onkologickými ochoreniami. Patria sem aj všetky deti do dvoch rokov.
Pre tieto deti je už aj u nás dostupný nový typ vakcíny, ktorá po zaočkovaní navodí celoživotnú imunitu.
Základné očkovanie sa vykonáva v troch dávkach – v treťom, piatom a siedmom mesiaci života s preočkovaním booster dávkou vo veku dvoch rokov. Epidemiologické údaje jednoznačne potvrdili účinnosť tejto vakcíny.
Celoplošné očkovanie sa zatiaľ na Slovensku neplánuje. U detí vo veku sedem až jedenásť mesiacov sa odporúčajú dve dávky základného očkovania a tretia booster dávka po ročnom odstupe. U detí starších ako dva roky sa už podáva len jedna dávka.
Pre staršie deti a osoby staršie ako 65 rokov je možné použiť inú vakcínu,má názov Pneumo 23. Táto zaručuje ochranu pred pneumokokmi na päť rokov, potom je potrebné preočkovanie. Nie je účinná pre deti do dvoch rokov a je pomerne málo účinná pre deti do päť rokov.
Jediným argumentom proti očkovaniu vakcínou Prevenar je vysoká cena vakcíny.
Očkovanie môže žiadať rodič,ktorý chce svoje dieťa ochrániť pred rizikom pneumokokovej infekcie na vlastné náklady.U chronicky chorých detí môže očkovanie navrhnúť pediater alebo špecialista a je hradené zdravotnou poisťovňou.
Autor článku: MUDr. Oľga Krídlová