Približne 24 percent žien na Slovensku vo veku 18 - 70 rokov trpí mimovoľným únikom moču. Podobný problém má okolo 16 percent mužov po päťdesiatke.
"Pacienti sa hanbia ísť s týmto problémom k lekárovi. Treba však prekonať bariéry v psychike a prísť k urológovi. Pacientovi, ktorý má problémy s častým močením, vieme pomôcť," uviedol pre TASR primár Urologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Skalici Jozef Marenčák.
Časté močenie (inkontinencia) je zdravotný problém, ktorý sa dá liečiť. Podľa Jozefa Marenčáka sú v súčasnosti na trhu kvalitné lieky, ktoré spoľahlivo utlmia močový mechúr a znížia frekvenciu močenia u postihnutých cez deň aj v noci. V prípade, že je potrebná invazívna liečba, aj tu došlo k značnému pokroku. Na pacienta je záťaž oveľa menšia ako v minulosti.
"Inkontinenciu rozdeľujeme do dvoch kategórií - na urgentnú a stresovú. Urgentná sa často označuje ako hyperaktívny močový mechúr, ktorý trápi každú siedmu dospelú ženu. Každá desiata moč neudrží a pomočí sa," informoval Jozef Marenčák. Druhým typom je stresová inkontinencia, ktorá sa vyskytuje napríklad pri kýchnutí či zakašľaní. Podľa najnovších epidemiologických odhadov trpí na Slovensku touto formou inkontinencie 310-tisíc žien.
"Pocit hanby u pacientov s problémom mimovoľného úniku moču je, žiaľ, častokrát silnejší ako zdravý rozum. Ženy všeobecne meškajú s návštevou odborníka prekvapujúco dlhý čas," konštatoval Jozef Marenčák.
Výbornou prevenciou je podľa neho pravidelné cvičenie svalstva panvového dna, ktoré zaberie päť až desať minút denne. Ďalšou formou prevencie je zníženie telesnej hmotnosti a odporúča sa obmedziť fajčenie. Zaujímavosťou je aj to, že preventívne pôsobí aj znížená konzumácia dráždivých a korenistých jedál.
Autor článku: TASR