Poruchami erekcie v súčasnosti trpí viac ako polovica mužov po 40. roku života. Poruchy erekcie sa však pomerne často vyskytujú aj u mladých mužov na začiatku pohlavného života.
"Lekári našťastie majú v rukách účinné prostriedky, ako týmto pacientom pomôcť. Liečba erektilnej disfunkcie zaznamenala za posledné roky veľký rozmach," uviedol pre TASR Martin Hrivňák z výboru Slovenskej sexuologickej spoločnosti. Príchodom nových liekov sa podľa neho výrazne zvýšil počet mužov, ktorí sa úspešne vrátili do sexuálneho života. "V súčasnosti sú na trhu tri druhy liekov, ktoré sú účinné a bezpečné, overené mnohými vedeckými štúdiami. Tieto lieky sú však výlučne na predpis," dodal.
Veľa pacientov s poruchou erekcie sa návšteve lekára vyhýba. Táto porucha však môže byť často signálom iného ochorenia, tvrdí Hrivňák. "V našej ambulancii máme dosť pacientov, u ktorých sa následne zistilo ochorenie srdca alebo cukrovka. Ak pacient s poruchou erekcie navštívi lekára, má istotu, že lekár bude hľadať príčinu. Rovnako je šanca, že pacient bude môcť opäť viesť zdravý sexuálny život," spresnil.
Kým muži s poruchou erekcie sa na jednej strane vyhýbajú návšteve lekára, na druhej hľadajú iné možnosti, ako svoj problém vyriešiť. Často podľahnú masívnej reklame v médiách a snažia sa zadovážiť si tabletky, ktoré sľubujú zlepšenie erekcie. Hrivňák však upozorňuje, že riziká v takomto prípade sú však pomerne veľké. "Tieto prípravky nie sú liekmi, ale len potravinovými doplnkami. Čiže neprešli prísnymi klinickými štúdiami ako lieky. Nie je teda zaručené, že tieto prípravky poruchu erekcie vyriešia. Tým, že pacient nenavštívi lekára, nemôže byť vyšetrený a nemá šancu svoj problém s erekciou odstrániť," uzavrel Hrivňák.
Autor článku: TASR