Cesta lietadlom do USA by zranenému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi nemala spôsobiť zdravotné komplikácie. Traja lekári, ktorých TASR oslovila, sa zhodli, že hoci riziko pri ceste lietadlom nemožno vylúčiť, v prípade premiérovho zranenia je zanedbateľné.
Podľa traumatológa Stanislava Mikušku zo súkromného zdravotníckeho zariadenia je jediným rizikom embolizácia. Strnulosť hojacich sa svalov spomaľuje obeh krvi a na stenách ciev sa môžu usadzovať krvné zrazeniny. Zmeny atmosferického tlaku na palube lietadla môžu takéto zrazeniny uvoľniť, zrazenina môže preniknúť do krvného riečiska v pľúcach a spôsobiť pľúcnu embóliu - vnútorné udusenie sa. Tento scenár je však podľa Mikušku nepravdepodobný. Premiér navyše dostáva lieky na báze heparínu, ktorý pôsobí proti tvoreniu zrazenín, uviedol traumatológ.
"Sú riziká, ale sú natoľko nízke a nepodstatné, že ich netreba ani spomínať," myslí si šéf Oddelenia leteckého lekárstva v Leteckej vojenskej nemocnici v Košiciach Peter Daxner. Riziko embolizácie pri cestovaní lietadlom je podľa neho v poslednej dobe in, ale súvisí skôr s "vynútenou" polohou pri sedení v stiesnenom priestore. Daxner predpokladá, že ošetrujúci lekári odporučia premiérovi prijímať dostatok tekutín a dbať na dostatočnú cirkuláciu krvi.
Podľa Silvie Vajczíkovej z Kliniky úrazovej chirurgie FNsP Kramáre by premiér nemal mať v súvislosti s letom žiadne problémy. Pripustila minimálne riziko embolizácie, nemá to však podľa nej súvislosť so zranením predsedu vlády. "Môže sa to stať ktorémukoľvek cestujúcemu," dodala.
Premiér Dzurinda sa mal stretnúť s americkým prezidentom Georgom W. Bushom v Bielom dome v pondelok 13. marca. Predmetom stretnutia majú byť otázky transatlantickej agendy a premiér chcel otvoriť aj otázku zrušenia amerických víz pre občanov SR.
Autor článku: TASR