K zdravotníckej reforme realizovanej súčasným šéfom rezortu Rudolfom Zajacom sa na piatkovej programovej konferencii venovanej zdravotníctvu kriticky vyjadrilo viacero členov SDKÚ.
Pravdepodobne najkritickejšie vystúpil člen ústrednej rady SDKÚ, bývalý riaditeľ banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Michal Bucek. Podľa neho tvrdenie, že sa systém zdravotníctva nezadlžuje, je nepravdivé. Nemožno hovoriť ani o tom, že sa systém stabilizoval. "Dlhy v zdravotníckych zariadeniach narastajú ďalej. Napríklad dlh v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici za minulý rok bol vo výške 400 miliónov korún," povedal dnes pre TASR Bucek.
Poukázal na absurdnosť, aby zdravotné poisťovne (ZP) transformované na akciové spoločnosti hospodáriace s verejnými zdrojmi, mali odvádzať dane z tzv. zisku.
"Z povinných odvodov do zdravotného poistenia by sa nemal tvoriť zisk. V prípade, že ZP vykážu zisk, to znamená, že ho vytvorili na úkor zdravotníckeho systému. Som presvedčený, že všetky peniaze, ktoré sa vyberú od poistencov, by sa mali v zdravotníctve použiť," konštatoval Bucek. Podľa neho je absurdné, aby ZP odvádzali 19-percentnú daň zo zisku, ktorý vytvorili z odvodov štátu za neaktívnych poistencov.
Spomenul, že sa riaditeľ krajskej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Banskej Bystrici deklaroval, že poisťovňa na Slovensku vykázala za posledné obdobie zisk tri miliardy korún. To znamená, že uvedenú čiastku nedala do systému, komentoval Bucek.
V súvislosti s oddlžovaním zdravotníckeho systému Bucek povedal: "Veriteľ a.s. mi nepripadá ako transformačný krok, ale ako čistý biznis s pohľadávkami. Veriteľ oddlžil len časť dlhov, ale nie niektoré penalizačné faktúry". Tieto podľa Buceka sú celkom bonitné pohľadávky, ktoré každý exekútor bude rád vymáhať.
Bolo by zaujímavé vedieť, koľko peňazí prešlo prostredníctvom Veriteľa na výplaty jeho členov, na daňové poradenstvo a na firmy, ktoré vymáhali pohľadávky. Ich zástupcovia vyjednávali s jednotlivými distribútormi o zľavách. Niektorí veritelia boli schopní dať zľavu od troch do 20 percent.
"Som zvedavý, čo sa s tými pohľadávkami, ktoré zostali u Veriteľa, bude robiť. Dnes sa tieto nachádzajú u Veriteľa, ale kto ich bude mať v rukách zajtra?" dáva si rečnícku otázku Bucek.
Spomenul, že v predchádzajúcom období sa tiež oddlžovalo. Podľa tvrdenia Buceka to bolo úplne transparentné. Výšku dlhu si nemocnica s firmou potvrdili, a túto informáciu odoslali na ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR). Rezort následne poslal zdroje nemocnici a tá ich do dvoch dní previedla na firmu. Tento fakt nemocnica zasa potvrdila na MZ SR.
"Transparentnejšie to už ani nemohlo byť! Mám pocit, že cez Veriteľa to bolo oveľa neprehľadnejšie," konštatoval Bucek.
Bucek odmietol tvrdenie, že by nenavrhoval riešenia a nedával pozmeňovacie návrhy už počas rokovania o zdravotníckych zákonoch. Tie však členovia poslaneckého klubu SDKÚ odmietali. Podľa Buceka najjednoduchšie je zdravotníkom ubrať na platoch a výkonoch. Inde sa však nešetrí.
Kritika sa stretla s veľkou nevôľou vicepremiéra Ivana Mikloša, ktorý obvinil Buceka, že takéto reči patria na míting Slobodného fóra a strany Smer. Bucek odmietol, že by išlo o osobnú vec, keďže ho šéf rezortu Zajac odvolal z postu riaditeľa Rooseveltovej nemocnice.
Kriticky sa na piatkovej programovej konferencii SDKÚ o zdravotníctve podľa Buceka vyjadrili aj exministri Roman Kováč, Tibor Šagát a Martin Demeš.
Autor článku: TASR