Smrtiaci vírus vtáčej chrípky H5N1 potvrdili dnes u troch mačiek v rakúskej spolkovej krajine Štajersko a rakúske úrady dali do karantény ďalších 170 mačiek.
Zvieratá pozitívne testovali na H5N1 v laboratóriu Agentúry pre zdravie a výživu (AGES) v Mödlingu. Mačky prišli do styku s hydinou na farme a útulku pre zvieratá Arche Noah v Grazi, kde po náleze H5N1 v polovici februára utratili viacero kusov hydiny.
Zariadenie je v súčasnosti uzavreté a ďalších 40 mačiek z útulku poslali dnes na testy a na pozorovanie na viedenskú veterinársku a lekársku univerzitu. Informoval o tom na tlačovej konferencii štajerský krajinský minister pôdohospodárstva Hans Seitinger.
Okrem toho ďalších 170 mačiek, ktoré rovnako došli do styku s hydinou v útulku, poslali do karantény na záchytnú stanicu v burgenlandskom Nickelsdorfe. V minulosti tu býval v karanténe hovädzí dobytok.
Zvieratá sa buď nakazili priamym stykom s hydinou, alebo prostredníctvom potravy. Podľa slov ministra len dnes negatívne testovali ďalších viac ako 30 zvierat. V laboratóriu AGES od februára testovali približne 800 vtákov, z nich v 36 prípadoch potvrdili vírus vtáčej chrípky.
Spolková ministerka zdravotníctva Maria Rauchová-Kallatová zatiaľ nevydala nariadenie, na základe ktorého by v celom Rakúsku platil zákaz voľného pobehovania domácich mačiek. Podľa jej vyjadrenia na tlačovej konferencii vo Viedni nie je zatiaľ dokázané, či zvieratá na vírus ochoreli, alebo sú len nosičmi. Zdôraznila, že podobne ani u mŕtvej mačky na nemeckom ostrove Rujana to nie je stále objasnené.
Rakúska ministerka zároveň povedala, že zatiaľ neprijme podobné opatrenia pre psov a mačky, ako tomu bolo v Nemecku. V najbližších dňoch by mali testovať približne 195 psov zo spomínaného útulku. V prípade, že by mal niekto podozrenie, že jeho štvornohý miláčik ochorel, mal by navštíviť zverolekára, ktorý požiada o testy AGES. Štajerské úrady vytvorili pre obyvateľstvo v súvislosti s vtáčou chrípkou horúcu linku.
Už po náleze uhynutej labute v útulku a na farme 17. februára prijali štajerské úrady potrebné opatrenia. Utratili viacero kusov hydiny a u 14 zvierat - labutí, kačiek, jednej husi a kurčiat následne objavili vírus vtáčej chrípky.
Prvý prípad nakazenia mačky objavili v rámci Európy koncom februára na postihnutom nemeckom ostrove Rujana. Následne začali v regióne platiť ochranné opatrenia proti vtáčej chrípke. Ochranné zóny okolo miesta nálezu sa rozšírili z troch na desať kilometrov, psy a mačky nesmú v týchto oblastiach pobehovať voľne. Taktiež sa obmedzil prístup na hydinárske farmy a zintenzívnil sa výskum vtáčej chrípky. Bezprostredne k hydine sa dostanú iba zamestnanci farmy a veterinári.
Mačky sa môžu infikovať vírusom H5N1, ak zožerú nakazené vtáky. Takéto prípady sú známe z Ázie. Ako dnes informovalo Európske centrum pre kontrolu nad nákazami (ECDC), ešte pred objavom na Rujane upozorňovali na veľké riziko pre ľudí a cicavce, že sa nakazia vtáčou chrípkou. Jedno zo základných opatrení je nedovoliť domácim zvieratám voľne sa pohybovať v desaťkilometrovej zóne od nálezu uhynutých vtákov.
Možnosť nákazy mačiek a mačkovitých šeliem chrípkou sa dokázala experimentálne už pred rokmi. Vtedy tiger chovaný v zoologickej záhrade zožral zvyšky nakazeného kurčaťa a následne aj uhynul. V holandských laboratóriách počas pokusov zahynula len jedna zo siedmich infikovaných mačiek.
Autor článku: TASR