Spoločnosť pre plánované rodičovstvo (SPR) predstavila dnes novú právnu analýzu legálneho stavu interrupcií z pohľadu medzinárodných a národných právnych systémov Interrupcie a právo.
Gynekológ Michal Kliment na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že v dnes existujú etické princípy, ktoré sa snažia reagovať na reálny život a zdravie a dostali sa aj do medzinárodných etických dokumentov. "Etické normy gynekológov a pôrodníkov sa riadia v prvom rade povinnosťou konať dobro pacientovi, princípom nepoškodiť a rešpektovať autonómiu a slobodné rozhodnutie každého jednotlivca. Práve ten je veľmi dôležitý, a lekári si nemôžu dovoliť porušiť ho," uviedol Kliment.
V súvislosti s interrupciami SPR upozornila aj na súvisiace problémy - na sexuálnu výchovu v školách a právo na výhradu vo svedomí. Kliment nepripúšťa tzv. dvojkoľajnosť sexuálnej výchovy. Na Slovensku totiž neexistujú štandardy sexuálnej výchovy a je na učiteľovi, čo im povie a odkiaľ berie informácie. "Právo na výhradu svedomia nie je o tom, že niekto berie niekomu právo zákrok nevykonať, ale problém je v tom, že sa zamedzí prístup, dostupnosť a kvalitu služieb, ktoré majú mať ženy zabezpečené," uviedol Kliment. Podľa neho otázka plánovaného rodičovstva a bezpečných interrupcií je aj prioritou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). A to najmä pre to, že ich považuje z celosvetového hľadiska za vážny problém.
Gynekológ Vladimír Cupaník upozornil, že od roku 1988, kedy bolo na Slovensku 50.000 potratov, poklesol ich celkový počet do roku 2006 o 76 percent. "Potrat sa v roku 1998 využíval ako antikoncepčná metóda," podotkol Cupaník. Zároveň pripomenul, že podľa názorov lekárov nie je potrat správny krok, no v prípade zákazu vykonávaniu umelých prerušení tehotenstiev by sa výrazne zvýšil počet ilegálnych interrupcií. Tie by boli spojené s vyššou úmrtnosťou žien, pretože by dochádzalo aj k potratom vo vyšších štádiách tehotenstva.
Podľa SPR v súčasnosti smeruje celkový trend k liberalizácii interrupcií a tým k zníženiu zdravotných rizík spojených s nelegálnymi zákrokmi vykonanými v nebezpečných podmienkach. Súčasne sa však najmä pod vplyvom niektorých cirkví objavujú aj opačné trendy, a to najmä v postsocialistických krajinách.
Rozporuplné názory v ostatnom čase vyústili až do diskusie, či sú legálne vykonávané interrupcie v súlade s právom na život podľa Ústavy SR. Odporcovia súčasnej liberálnej zákonnej úpravy argumentujú, že Ústavný súd SR by mal zrušiť legálnosť interrupcie v prvom trimestri, ako aj obmedziť tento zákrok v prípade ohrozenia života ženy alebo chybného vývoja plodu, ktorý je v súčasnosti povolený do 24. týždňa tehotnosti.
Autor článku: TASR