Ľudský život je hodný ochrany od počatia a nič na tom nemení ani zákonom stanovená hranica, kedy je plod uznaný za ľudskú bytosť. Zhodli sa na tom účastníci dnešnej konferencie Ochrana života, ktorá sa už ôsmykrát koná na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity.
Jej celodenný program je venovaný rôznym aspektom ochrany ľudského života pred narodením. Škola pripravila konferenciu ako súčasť osláv 15. výročia vzniku Trnavskej univerzity. Každý z jej predchádzajúcich ročníkov bol podľa hlavného organizátora podujatia Bohumila Chmelíka orientovaný na jednu z oblastí ochrany nenarodeného dieťaťa. "Téma je stále živá a vyjadriť sa k nej chcú mnohí odborníci, či už lekári, sociálni pracovníci, legislatívci, terénni pracovníci a ďalší," povedal pre TASR. Okruhy dnešnej konferencie sú sterilizácie žien a mužov, medicínske a etické aspekty, problém depopulácie, Pro life hnutie na Slovensku a inšpirácia humanitných vied pre ochranu života od počatia.
K výročiu prijatia pápežskej encykliky Humannae vitae (Ľudský život) vystúpil biskup František Tondra, úvodný blok vystúpení bol venovaný 50. výročiu prijatia zákona o umelom prerušení tehotenstva v bývalom Československu. V roku 1957 tento zákon umožnil prerušiť legálne tehotenstvo okrem zdravotných dôvodov aj zo sociálnych, medzi ktoré boli zahrnuté vek rodičky, počet detí v rodine a jej sociálna situácia. Po zrušení interrupčných komisií v roku 1987 vzrástol počet interrupcií o 28 až 34 percent, po roku 1989 nastal postupný pokles počtu prerušených tehotenstiev.
Z dnešnej konferencie, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, bude vydaný zborník.
Autor článku: TASR