Projekt orientovaný na vyšetrenie biochemických parametrov a na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení Rómov v okresoch Banská Bystrica a Brezno realizuje banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Začal sa v máji a potrvá dva roky. Úrad prijal tri rómske asistentky, aby jeho pracovníkom pomohli preniknúť do tohto etnika a získať z neho respondentov.
"V rámci tejto pilotnej štúdie máme presne stanovené, že musíme vyšetriť 200 Rómov, po 17 v každej vekovej skupine. Máme ale problém získať 15 účastníkov nad 65 rokov. U žien sa nám to horko-ťažko podarilo, ale mužov nevieme nájsť," povedala pre TASR vedúca odboru podpory zdravia pri RÚVZ v Banskej Bystrici Silvia Kontrošová.
Je to asi tým, že podľa našich i zahraničných epidemiologických štúdií má rómske etnikum pomerne krátku strednú dĺžku života, len okolo 40 rokov. Rómovia zomierajú pomerne mladí, nad 65 rokov sa ich dožíva veľmi málo. Banskobystrickým zdravotníkom sa takých Rómov - mužov nepodarilo nájsť ani v Šumiaci a v Telgárte na Horehroní, kde žijú silné rómske komunity, dodala Kontrošová.
Liečenie kardiovaskulárnych ochorení u Rómov je navyše veľmi problematické. Aj preto, lebo zanedbávajú symptómy týchto ochorení. "Oni berú tabletky ako lentilky. Pacient má brať trebárs tabletky na vysoký tlak, on si zoberie jednu a povie si, že dnes ho hlava nebolí a ďalšie nezoberie. A ešte dá aj kamarátovi, ak ho bolí hlava. Najväčším problémom je však fajčenie. Vyšetrovala som 300 Rómov a iba jeden pomerne starší nefajčil. Všetci mladí fajčia. Je tam aj problém pasívneho fajčenia, veď oni majú veľa deti a keď sú v tých kuticiach, tak nevyjdú von, ale fajčia pri tých deťoch," konštatovala Kontrošová.
Zdravotníci i prostredníctvom spomínaného programu sa snažia dať Rómom na vedomie, akým rizikám sa vystavujú, a upozorniť ich na nutnosť zmeniť životný štýl, ako aj na nutnosť eliminovať rizikové faktory vzniku týchto chorôb. Dosiahnuť to chcú nenásilnou, prijateľnou formou, ktorú Rómovia pochopia. Tí si musia uvedomiť, že o tom, akí sú zdraví, rozhodujú najmä oni a nie zdravotníci.
Autor článku: TASR