Kvalitne vyvážená strava sa stáva kľúčovým faktorom pre milióny pacientov trpiacich chorobou HIV v južnej a juhovýchodnej Ázii, vyhlásili dnes odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
"Výživa a HIV majú k sebe celkom blízko. Nedostatočná výživa vedie k rýchlejšiemu prechodu vírusu HIV na ochorenie AIDS," uviedol Samlee Plianbangčang, regionálny riaditeľ pre juhovýchodnú Áziu na seminári v Bangkoku, kde sa tento týždeň stretli svetoví odborníci, aby spoločne hľadali riešenie na boj s podvýživou a smrteľným ochorením AIDS. V Bangladéši, Indii, Indonézii, Nepále, Mjanmarsku, Thajsku, Južnej Kórei a na Srí Lanke trpia ochorením AIDS približne štyri milióny ľudí.
Za dobrú správu sa považuje fakt, že prevažná väčšina ázijských jedál poskytuje dostatočne kvalitnú výživu, ktorú pacienti s HIV potrebujú. "Myslím, že thajská strava je dobre vyvážená a obsahuje všetky dôležité látky. Záleží to však na vzájomnom pomere uhľohydrátov, bielkovín a tukov," povedal Plianbangčang.
Vedci zistili, že HIV pozitívni pacienti majú oveľa vyššiu spotrebu energie ako HIV negatívni. Pacienti v pokročilom štádiu choroby potrebujú na udržanie stabilnej telesnej hmotnosti o 20 až 30 percent viac energie ako zdraví jedinci. U detí s pozitívnym nálezom vírusu spotreba narastá až o 50 až 100 percent. Poskytovanie vyváženej kvalitnej stravy v krajinách , kde podvýživa je takmer bežným javom, predstavuje pre zdravotnícke systémy týchto krajín obrovskú výzvu.
Autor článku: TASR