Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR (NROsZP) sa chce aktívne zúčastňovať na implementácii Dohovoru OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím. Riaditeľ NROsZP Branislav Mamojka na dnešnej konferencii o Dohovore OSN povedal, že dokument by mal byť implementovaný v takej forme, aby mali z neho zdravotne postihnutí čo najväčší prospech pri vytváraní rovnosti týchto ľudí.
"Samotný dohovor neprináša nové práva, ale je zhrnutím existujúcich dohovorov a konvencií OSN," uviedol Mamojka. Podľa jeho slov dohovor obsahuje záväzky a povinnosti nielen pre občanov, ale aj pre štát. "Dohovor podlieha ratifikácii, ktorú musí schváliť slovenský parlament," povedal Mamojka a dodal, že pred samotnou ratifikáciou je potrebné urobiť rozbor slovenskej legislatívy a zistiť, čo je potrebné upraviť.
Do prípravy dohovoru boli zapojené mnohé organizácie s občanmi so zdravotným postihnutím z celého sveta. Podieľala sa na nej aj slovenská strana a to prostredníctvom Európskeho fóra zdravotného postihnutia, ktorého je členom.
Iveta Mišová z organizácie Na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím zdôraznila, že prijatie dohovoru je medzníkom pre svetové hnutie osôb so zdravotným postihnutím. "Táto zraniteľná skupina by mala mať jeden súbor záväzných noriem a špecifický orgán pre monitorovanie dodržiavania ich ľudských práv," dodala Mišová. Ratifikácia protokolu by podľa nej zabránila vzniku situácií diskriminácie alebo porušovania ľudských práv.
Vo svojom prejave upozornila najmä na článok o dostupnosti, ktorý garantuje pre ľudí so zdravotným postihnutím účasť na všetkých aspektoch života. Poukázala aj na problematiku právnej spôsobilosti týchto ľudí a otázku vzdelávania. "Každé dieťa má právo na plné začlenenie a návštevu bežnej školy s podporou, ktorú si vyžaduje," uviedla Mišová.
Upozornila aj na povinnosť zabezpečiť všetkým zdravotne postihnutým rovnosť pred zákonom, a to prostredníctvom opatrení, ktoré im zabezpečia prístup k podpore potrebnej pri uplatňovaní ich právnej spôsobilosti. Dohovor schválila Organizácia Spojených národov 13. decembra 2006 a do októbra ho podpísalo 117 krajín. Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal dohovor 26. septembra 2007.
Autor článku: TASR