V Odbornom liečebnom ústave psychiatrickom na Prednej Hore v okrese Revúca sa čoraz častejšie objavujú prípady novodobých nelátkových závislostí. Okrem náruživých používateľov mobilných telefónov, internetu či žien, tráviacich v obchode väčšinu svojho voľného času, prešli terapeutickou kúrou ústavu tento rok prvýkrát aj zanietení počítačoví hráči.
"Počítačové hry sa stávajú nelátkovou závislosťou číslo jedna," povedal TASR primár tamojšieho centra pre liečbu závislostí Jozef Benkovič. Počítače, ktoré v uplynulých desiatich rokoch doslova zaplavili svet, síce väčšinou ľudstvu pomáhajú, psychicky labilnejší jednotlivci však nevedia odolať ich nástrahám. Okrem USA a západnej Európy sa počet počítačových závislostí zvyšuje v Číne a Kórei, ale aj vo východnej Európe. Po celom svete pribúdajú kliniky, zamerané práve na liečbu ľudí, závislých od počítačov.
"...bežný svet je stereotypný, nudný a otravný, s mnohými povinnosťami, svet počítačových hier má veľa dynamiky, napätia a zmien a výsledok nie je nikdy istý, prehra nie je definitívna..., práve tu sa cítim nezávislým a slobodným, zabúdam na neúspechy v živote," povedal jeden z mužov, ktorí absolvovali liečbu na Prednej Hore a výroky ktorého si doktor Benkovič zaznamenal.
U človeka, ktorý hrá na počítači, sa v mozgu vylučuje tzv. odmenový hormón doparín a tiež noradrenalín. U hráča to vyvoláva pocit uvoľnenia a uspokojenia. Človek tak postupne dokáže tráviť pri počítači celé hodiny.
Podľa Benkoviča najnáchylnejšie podľahnúť tomuto novodobému výdobytku techniky sú deti a mladí ľudia. "Dieťa, ktoré hrá na počítači niekoľko hodín, je po jeho vypnutí nervózne, nevie čo so sebou," hovorí psychoterapeut. Najhoršie pritom je, že deťom sú dostupné aj tie najagresívnejšie hry plné násilia i sexu, čo negatívne vplýva na ich duševný vývoj. "Existuje napríklad hra s názvom Karmagedon, kde je potrebné zabiť až 30 tisíc postavičiek," uviedol Benkovič.
Na Prednej Hore liečili za uplynulých päť rokov už 11 klientov, ktorým nelátkové závislosti zasiahli výrazne do života. Okrem narušenej osobnosti bola ich diagnózou zasiahnutá často aj ich rodina, najbližšie okolie a, samozrejme, aj rodinný rozpočet. Ľudia, ktorí sa na novodobé závislosti dosiaľ v ústave liečili, pochádzali väčšinou z nižších a stredných vrstiev, ich vzdelanie bolo najmä stredoškolské. Pochádzali viac z miest ako z vidieka. "Počítače, internet, mobily i veľké obchodné domy ešte totiž vo veľkej miere nezaplavili malé slovenské mestá a dediny," podotkol doktor.
Autor článku: TASR