Očkovanie proti pneumokokovým ochoreniam výrazne znižuje úmrtnosť ľudí na toto ochorenie a navyše je ekonomicky výhodné. Liečba pneumokokových ochorení je totiž čoraz nákladnejšia, pretože stúpa rezistencia pneumokoku na antibiotiká.
"Zápal pľúc je u starších ľudí, ktorí majú zväčša oslabený imunitný systém jednou z najčastejších príčin smrti. Zápal pľúc vyvolaný baktériou pneumokok usmrtí na Slovensku ročne priemerne 1500 starších ľudí," informoval na dnešnej tlačovej konferencii praktický lekár Peter Lipták. Celková efektivita vakcíny je podľa neho v priemere 60-percentná. "Ak by sa všetci zaočkovali, zdravotné poisťovne by ročne usporili 450 miliónov korún," tvrdí Lipták.
"Najrizikovejšími skupinami pneumokokových ochorení sú deti do dvoch rokov, starí ľudia nad 65 rokov, ľudia so zníženou imunitou, s chronickými ochoreniami pľúc a srdca či ľudia trpiaci vírusovými infekciami," informoval prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti Peter Krištúfek. Práve pre tieto rizikové skupiny je podľa neho určené pneumokokové očkovanie, ktoré by sa malo absolvovať raz za tri až päť rokov a kombinovať ho s očkovaním proti chrípke. Podľa Krištúfka treba v spoločnosti rozptýliť predsudky a viac ľudí informovať o výhodnosti očkovania, ktoré neškodí, ale pomáha.
"Vyrobenie pneumokokovej vakcíny trvá osem až dvanásť mesiacov a jej záručná doba je 12 mesiacov. Preto je potrebný plánovací úrad, ktorý by u distribútora objednal potrebné množstvo vakcín. Takýto úrad však na Slovensku chýba," uviedol riaditeľ divízie Sanofi pasteur (distribútor vakcíny) Vladimír Oleár. Do roku 2005 plnil túto funkciu Úrad verejného zdravotníctva, teraz je všetko na voľnom trhu. "Dopyt po tejto vakcíne každoročne rastie a pri absencii plánovacieho úradu sa môže stať, že sa neobjedná dostatok vakcín.
Autor článku: TASR