Svetový deň výživy si 16. októbra pripomínajú ľudia vo viac ako 150 krajinách sveta vrátane Slovenska. Ústrednou témou tohtoročného svetového dňa je právo na jedlo. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol Otakar Fitz, zástupca hlavného hygienika Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Cieľom Svetového dňa výživy je podľa Ivety Truskovej z ÚVZ SR posilnenie medzinárodnej a národnej solidarity v oblasti boja proti hladu, podvýživy a chudoby. "Ďalej je to upriamenie pozornosti na otázku produkcie potravín a stimulovanie snáh v tejto oblasti, a to najmä cestou potravinárskeho a poľnohospodárskeho rozvoja. Nakoniec je to podpora ekonomiky a odbornej spolupráce medzi rozvojovými krajinami," dodala Iveta Trusková.
Téma svetového dňa nadväzuje na Svetový potravinový summit z roku 1996, ktorého cieľom bolo znížiť počet hladujúcich ľudí do roku 2015 o polovicu. Prioritou v oblasti výživy a bezpečných potravín je pre ÚVZ SR celospoločenský program ozdravenia výživy obyvateľov SR, ktorý sa uplatňuje na Slovensku od roku 1999. "Zdravotný stav slovenského obyvateľstva je ešte stále pomerne nepriaznivý, mnoho ľudí umiera na civilizačné ochorenia, ako sú kardiovaskulárne a onkologické ochorenia," uviedla Trusková. Zároveň zdôraznila, že práve racionálna výživa je základným predpokladom správneho vývoja človeka a ako determinant zdravia je hlavnou podmienkou prevencie a liečby mnohých ochorení.
Cieľom programu je dosiahnuť zníženie energetického príjmu, príjmu tukov, najmä živočíšnych, ďalej cholesterolu, sacharidov a soli v strave. Jednou z úloh programu je aj monitorovanie spôsobov stravovania obyvateľov SR, v ktorých stále pretrváva zvýšený príjem energie. "Na Slovensku je ešte stále pomerne vysoká frekvencia požívania bravčového mäsa, naopak spotreba morských rýb u dospelej populácie je nedostatočná," uviedla Iveta Trusková.
Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Poskytuje nielen krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život, ale je spojená s emóciami, často aj s pocitom uspokojenia. Výživa sa spoločne s fyzickou aktivitou a genetickou dispozíciou podieľa na výslednom výživovom stave jedinca.
Autor článku: TASR