V celoplošnom očkovaní mladej populácie dievčat vidí Slovenská pediatrická spoločnosť (SPS) východisko v boji proti rakovine krčka maternice, na ktorú napriek dlhodobému skríningovému programu zomrie na Slovensku každých 48 hodín jedna žena.
V Európskej únii sú už k dnešnému dňu zaregistrované dve vysokoúčinné vakcíny, z ktorých najnovšiu z vývojových laboratórií jednej nadnárodnej farmaceutickej spoločnosti predstavili dnes v Košiciach.
Ako uviedol pre TASR zástupca SPS a dekan Slovenskej zdravotníckej univerzity v Banskej Bystrici Svetozár Dluholucký, ak by sa našli zdroje na celoplošné očkovanie, tak sa to spoločnosti mnohonásobne vráti nielen v nákladoch na liečbu, ale hlavne v tom najcennejšom - živote matiek v produktívnom veku. Dluholucký pripomenul, že z celkových približne 120 miliárd korún, ktoré idú do zdravotníctva, je vyčlenených na vakcináciu len pol percenta. "Ak by sa tento podiel zvýšil na jedno až dve percentá, mali by sme to vyriešené," uviedol Dluholucký. Dodal, že imunizačná komisia už predložila návrh vláde a Ministerstvu zdravotníctva SR zaviesť celoplošné očkovanie proti rakovine krčka maternice od budúceho roku. Vakcíny sú totiž pre ich dlhoročný a náročný vývoj drahé. Preplácajú ich len niektoré zdravotné poisťovne, aj to len malú časť.
Ako ďalej informovali odborníci, vrátane prezidenta Slovenskej genekologicko-pôrodníckej spoločnosti Jána Danka, rakovina krčka maternice vzniká v dôsledku infekcie rakovinotvornými typmi ľudského papilomavírusu (HPV). Nebezpečie infekcie hrozí už od prvých sexuálnych kontaktov v adolescentnom veku. Na Slovensku každoročne pribúda približne 550 nových prípadov, pričom okolo 200 žien ochoreniu podľahne. V Európe ročne diagnostikujú 60 000 ochorení. Bez radikálneho zlepšenia prevencie bude podľa prognóz do roku 2050 každoročne pribúdať až milión prípadov rakoviny krčka maternice.
Autor článku: TASR