Zákaz reklamy na tabakové výrobky a zvyšovanie cien cigariet sú podľa Dariny Sedlákovej z Národnej koalície na kontrolu tabaku v SR účinné prostriedky v boji proti fajčeniu.
Pre TASR to dnes uviedla na tlačovej besede o kampani Európskej komisie Help - za život bez tabaku, ktorá prebieha vo všetkých 27 členský krajinách Európskej únie (EÚ). "Zvýšenie cien cigariet o päť až desať percent znamená zníženie počtu fajčiarov o tri až päť percent," vysvetlila. Podľa nej argument, že fajčiari si cigarety napriek tomu kúpia a ochudobňujú tak svoju rodinu, neobstojí.
Cieľom boja proti fajčeniu je aj znižovanie počtu ľudí, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu. "Primárna sa stáva aj ochrana personálu v reštauračných zariadeniach a pohostinstvách," uviedla na margo potreby zákazu fajčenia v týchto priestoroch. "Nepreukázal sa pokles návštevnosti v reštauráciách po zavedení zákazu v iných krajinách," zdôraznila. Medzi európske krajiny s najlepšou ochranou nefajčiarov patrí Švédsko a Írsko. "Od týchto krajín nás delí legislatíva," tvrdí Sedláková. Podľa nej je na Slovensku dobrý zákon o ochrane nefajčiarov, ale nie všetky jeho ustanovenia sa dodržiavajú. Rozšírenie zákazu fajčenia aj na reštauračné zariadenia a pohostinstvá podporuje i verejnosť, domnieva sa.
Súčasťou kampane Help bolo aj meranie obsahu oxidu uhoľnatého v pľúcach, ktoré testovanej osobe napovie o znečistení jej pľúc. "Na Slovensku sa to stretlo s veľkým ohlasom u mládeže. Za rok a pol sa realizovalo 5300 meraní," povedala. Oxid uhoľnatý z cigaretového dymu sťažuje transport kyslíka do jednotlivých orgánov. Na následky fajčenia umiera na svete ročne päť miliónov ľudí. Ďalších 13 miliónov trpí chronickými ochorenia v dôsledku pasívneho alebo aktívneho fajčenia. V EÚ je to 650-tisíc úmrtí, čo predstavuje každého siedme úmrtie.
Autor článku: TASR