Slovenská lekárska komora (SLK) sa údajne snažila prevziať na seba iniciatívu a zastupovať stavovské organizácie pri rokovaniach o spoločných zmluvách so zdravotnými poisťovňami. Od tejto iniciatívy sa dištancovali Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) a Asociácia súkromných lekárov (ASL). Uvádza sa to v informácii o príčinách a problémoch s uzatváraním zmlúv medzi Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, ktorú dnes vláda vzala na vedomie.
Podľa chronológie rokovaní, uvedenej v správe, 14. decembra 2005 zástupcovia SLK, SLÚŠ, Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) a Agentúry domácej opatrovateľskej starostlivosti (ADOS) súhlasili so znením zmluvy, predloženej poisťovňou. Zároveň sa dohodli o predĺžení existujúcich zmlúv do 28.2.2006. VšZP navrhovala predĺžiť platnosť existujúcich zmlúv až do 31.3.2006, tento termín však poskytovatelia odmietli. Predĺženie zmlúv bolo nevyhnutné, pretože VšZP nemohla v danom termíne relevantne posúdiť výsledok svojho hospodárenia za rok 2005 a ponúknuť záväzne cenové podmienky na rok 2006.
Predstavenstvo VšZP v januári uložilo upraviť obchodno-finančný plán a prehodnotiť náklady na prevádzku a štruktúru nákladov na zdravotnú starostlivosť. Zároveň nariadilo ušetrené prostriedky prioritne vynaložiť na výkony poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Úpravou sa usporilo približne 800 miliónov korún.
Koncom januára minister zdravotníctva žiadal VšZP zapracovať do znenia zmlúv zmeny, aby poskytovatelia zabezpečili dôstojné a ľudské podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vedenie VšZP 6. februára rokovalo so všetkými zástupcami poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Prednesený návrh VšZP na ceny a zmluvný rozsah, ako aj na zapracovanie písomných požiadaviek ministra zdravotníctva do zmlúv, zúčastnené strany akceptovali. Ďalej minister 20. februára žiadal zmeniť ďalšiu vzorovú zmluvu s ústavnými zdravotníckymi zariadeniami a vzorovú prílohu k špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Zmeny sa u špecializovanej zdravotnej starostlivosti týkali výlučne možnosti zaviesť počas roka označovanie neodkladnej a inej ako neodkladnej zdravotnej starostlivosti. V cenách nedošlo v zmluvách k zmenám.
Predložené zmeny 23. februára odsúhlasili predstavitelia ASL a SLÚŠ a odporučili svojim členom umluvy podpísať. VšZP sa z internetovej stránky SLK dozvedela, že SLK kvôli zmenenému textu zmlúv odporučila svojim členom zmluvy s poisťovňou nepodpísať. Námietky vyslovila aj ANS, ktorá však po vyjasnení si niektorých otázok so zmenou zmlúv súhlasila.
Rokovanie medzi VšZP a SLK sa uskutočnilo 27. februára. SLK žiadala, aby VšZP zvýšila ceny kapitácie z 34 na 64 korún a zvýšenie ceny bodu z 0,40 na 0,99 korún. To by predstavovalo zvýšenie o takmer 9 miliárd korún. Pri počte približne 9 000 poskytovateľov ambulantnej starostlivosti SLK požadovala, aby VšZP každému poskytovateľovi ambulantnej starostlivosti pridala približne milión korún. Zdroje VšZP pristúpenie na takúto požiadavku neumožňovali. K dohode neprišlo a večer SLK opakovane odporučila svojim členom nepodpisovať zmluvy.
VšZP preto 1. marca usmernila pobočky o ďalšom postupe a zverejnila stanovisko k zmluvám s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Autor článku: TASR