Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove krach nehrozí. A to napriek nie najlepšej finančnej situácii, v ktorej sa nachádza.
Riaditeľka FNsP Monika Pažinková pre TASR dnes povedala, že nemocnica v súčasnosti poskytuje zdravotnú starostlivosť "v plnej miere, nielen akútnu, ale aj plánovanú". Zatiaľ k nejakým reštrikciám nepristupovali. O situácii pravidelne informuje svojho zriaďovateľa - Ministerstvo zdravotníctva SR. Odmietla však konkretizovať výšku dlhu. Do konca roka predloží vrcholový manažment FNsP ministerstvu projekt ďalšej existencie FNsP. Ako Pažinková dodala, FNsP v Prešove "je a zostane". Ide o kľúčové zdravotnícke zariadenie pre celý Prešovský kraj.
Od 1. októbra s časťou zdravotných poisťovní uzavrelo riaditeľstvo FNsP výhodnejšie zmluvy. Ich hlavným zmyslom je zvýšiť príjmy zo zdravotných poisťovní za výkony FNsP. Neriešili len výšku ceny výkonov, ale celý balík objednaných služieb. K lepšej finančnej situácii by mal prispieť aj pripravovaný predaj ďalšieho majetku FNsP a prenájom priestorov v areáli pre druhé subjekty. "Znižujeme náklady na prevádzku i počet technicko-hospodárskych pracovníkov," poznamenala Pažinková.
V súčasnosti vo FNsP s kapacitou 1411 lôžok pracuje 1941 zamestnancov, o 38 menej ako v decembri 2006. Malo byť ich ešte menej, ale FNsP začala od 1. septembra nanovo prevádzkovať vlastnú dopravnú zdravotnú službu pre poistencov. Vo FNsP obnovili tak úsek dopravy po privatizácii rýchlej zdravotnej služby. Prehodnotili tiež zmluvy so všetkými dodávateľmi, prijali k nim dodatky.
Pažinková poznamenala, že zlepšili platobnú disciplínu, ale likvidácia starých dlhov hlavne za rok 2005 a 2006 nie je krátkodobý proces, vyžaduje si sled krokov. Podľa informácií, ktoré vo februári 2006 médiám poskytol vtedajší riaditeľ FNsP v Prešove Peter Biroš, tlakom na hospodárnosť prevádzky sa podarilo znížiť zadlženosť nemocnice z 1,19 miliardy Sk v roku 2003 na 429 miliónov Sk v roku 2005.
Odbory vo FNsP v Prešove boli prvé na Slovensku, ktoré 18. januára 2006 vyhlásili štrajkovú pohotovosť na protest proti reforme zdravotníctva v podobe realizovanej predchádzajúcim vedením rezortu na čele s ministrom Rudolfom Zajacom a za dofinancovanie slovenského zdravotníctva. V priamom dôsledku požadovali aj vyššie platy.
Autor článku: TASR