Dvojdňové výročné stretnutie členov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a konferencia "Väzenia a duševné zdravie" sa dnes začali v trenčianskom hoteli Tatra a v Inštitúte vzdelávania Ministerstva spravodlivosti SR v Omšení.
Z 53 členských štátov v Európe sa 35 zúčastňuje na práci siete v projekte Zdravie vo väzniciach, ktorý sa začal v roku 1985. Na konferencii sú zástupcovia Regionálnej kancelárie WHO pre Európu, Spolupracujúceho centra WHO, odborníci z 12 krajín participujúcich na projekte a príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže zaoberajúci sa touto problematikou. Medzinárodná konferencia je organizovaná v spolupráci s Regionálnou kanceláriou WHO pre Európu, centrom pre zdravie vo väzniciach spolupracujúcim s WHO, ministerstvom zdravotníctva Spojeného kráľovstva, Sainsbury centrom pre duševné zdravie a Generálnym riaditeľstvom Zboru väzenskej a justičnej stráže.
"Na Slovensku je v súčasnosti 8500 ľudí vo výkone väzby a podľa prieskumu v tejto populácii je 176 ľudí indikovaných s duševnou chorobou. Plánujeme preto vybudovať detenčný ústav pre 80 až 100 ľudí pri psychiatrickej liečebni v Sučanoch, kde budú umiestnení odsúdení počas liečenia. Predpokladané náklady na jeho vybudovanie dosiahnu 50 miliónov korún," povedala na tlačovej konferencii riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže Mária Kreslová.
V súčasnosti odsúdených liečia na psychiatrickom oddelení trenčianskej nemocnice pre odsúdených, kde je 20 lôžok a pacienti sú pod kontrolou psychiatra. Detenčné zariadenie má za úlohu aj preliečenie a prípravu odsúdených na život po návrate do civilu, uviedla pre TASR hlavná odborníčka na psychiatriu ministerstva zdravotníctva Eva Pálová.
Za zdravie vo väzniciach zodpovedá ministerstvo zdravotníctva, ale väznice riadi iné ministerstvo. Väzenská populácia je špecifická, je tu vyššia drogová závislosť, výskyt infekčných a duševných chorôb. Preto WHO koná každoročne konferenciu na túto tému a tento rok je venovaná duševnému zdraviu, informoval autor projektu Lars Moller.
"Vo väzniciach je vysoká koncentrácia duševných chorôb a táto skutočnosť sa často ignoruje. Hoci nemáme k dispozícii špecifické údaje zo Slovenska, možnosti liečby vo väznici sú obmedzené," povedal zástupca Regionálnej kancelárie WHO pre Európu Matthijs Muijen. Presúvanie väzňov do nemocnice a späť môže viac uškodiť, dodal. Duševné zdravie väzňov je záležitosť ovplyvňujúca celú spoločnosť. Kladný vplyv naň má humanizácia výkonu trestu v ústavoch na Slovensku ich modernizáciou a zvyšovaním priestoru na jedného odsúdeného. Teraz je to 3,5 štvorcového metra a od 1. januára 2008 sa zvýši na štyri metre, v budúcnosti sa počíta s piatimi až šiestimi metrami, informoval štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR Daniel Hudák.
Autor článku: TASR