Oči sú fyziologicky pri priamom pohľade do diaľky v rovnobežnom postavení. Akákoľvek odchýlka od tohto rovnobežného postavenia sa nazýva škúlenie-strabizmus.
Postavenie a pohyby očí zabezpečujú vonkajšie očné svaly, ktoré fyziologicky rovnomerne pôsobia a tým zabezpečujú rovnobežné postavenie a pohyblivosť očí všetkými smermi. Porucha činnosti ktoréhokoľvek očného svalu zapríčiňuje zabiehanie oka, škúlenie.
Škúlenie môže mať aj iné príčíny:
- prítomnosť refrakčnej chyby /najčastejšie/ a to krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus.
- niektoré očné ochorenia, napríklad ochorenia sietnice, / nádory, zápaly / alebo ochorenia šošovky / vrodený šedý zákal / tiež môžu vyvolať zabiehanie oka.
Škúlenie sa môže manifestovať v ktoromkoľvek období detského veku. Občasné striedavé zabiehanie očí hneď po narodení až do šiesteho mesiaca života však môže byť fyziologické, keďže v tomto veku u detí neexistuje ešte žiadna spolupráca očí. Dieťa sleduje okolie raz jedným, raz druhým okom. Od šiesteho mesiaca života sa postupne vyvíja spolupráca očí a úroveň videnia, ale až v 5. roku života sa dosiahne stupeň videnia dospelého človeka.
Zabiehanie očí sa často prejaví u detí po prekonanej chorobe, hlavne po horúčkovitom stave alebo po úraze. Osobitnú skupinu tvoria škúliace deti s neurologickým ochorením, ako napríklad detská mozgová obrna alebo iné ochorenia centrálneho nervového systému.
Názory, že dieťa ktoré škúli stačí vyšetriť až po roku života a že škúlenie je len kozmetický defekt, sú nesprávne. Preto ak rodič zistí u dieťaťa akúkoľvek odchýlku od normy v očných prejavoch, po konzultácii s detským lekárom, by mal čo najskôr vyhľadať očného lekára. Ten po vyšetrení stanoví diagnózu a zvolí postup liečby. Jedine včasná asprávna liečba škúlenia zabezpečí prevenciu alebo liečbu tupozrakosti a správny vývoj spolupráce očí. Je to dôležitý faktor, ktorý ovplyvní možnosť výberu povolania u dieťaťa v neskoršom veku.
Niekoľko dôležitých rád pre rodičov, čo si treba všímať u dieťaťa po narodení z z očného hľadiska :
- Všímať si reakciu dieťaťa na zrakové podnety a to aj bez zvukového efektu. Je vhodné porovnať obe oči /realizuje sa to zakrytím jedného oka/. Takto sa zistí stranový rozdiel vo videní.
- Sledovať postavenie a pohyblivosť očí všetkými smermi. Úklon hlavy na stranu taktiež môže mať očnú príčinu.
- V prípade pozitívnej rodinnej anamnézy, ako je výskyt škúlenia alebo refrakčnej chyby / krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatismus / alebo inej vrodenej chyby oka je vhodné čo najskôr ísť na preventívne očné vyšetrenie.
Autor článku: MUDr. Lívia Beláňová