Minimálne 40 percent žien a 43 percent mužov na Slovensku, starších ako 55 rokov už malo negatívnu skúsenosť s nečakanými zlomeninami, ktoré sú príznakom vysokého štádia osteoporózy a prinášajú so sebou ďalšie komplikácie. Vyplýva to z dotazníkového prieskumu zameraného na zistenie výskytu rizík ochorenia osteoporóza na Slovensku, ktorý na prelome mesiacov september a október realizovala Spoločnosť pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí (SOMOK) pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy (20.10.).
Zvýšené riziko výskytu osteoporózy u ľudí starších ako 50 rokov, približne u polovici prípadov potvrdili tiež merania hustoty kostí v domovoch dôchodcov a obchodných centrách.
Osteoporóza spôsobuje rednutie kostí a postupne znižuje množstvo kostnej hmoty až po kritický prah lámavosti. "Najzradnejšie je to, že je to choroba, ktorá nebolí, teda sa nijako navonok neprejavuje," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí Zdenko Kilinger.
Skrytá býva niekoľko rokov, a preto býva človek náhle zaskočený až vyšším štádiom ochorenia, teda zlomeninou, najčastejšie krčka stehennej kosti, stavcov alebo zápästia. Predseda SOMOKu Juraj Payer skonštatoval, že pacienti s osteoporózou majú zníženú kvalitu života. Pociťujú bolesti, stratu mobility a majú problémy vykonávať bežné práce.
Strata nezávislosti a schopnosti pracovať prinášajú pre pacientov ďalšie fyzické alebo psychické ťažkosti a problémy. Takmer 60 percent pacientov po zlomenine krčka stehennej kosti potrebuje ošetrovateľské služby alebo intenzívnu pomoc a starostlivosť rodiny. Výrazne eliminovať dôsledky osteoporózy môže prevencia, včasná diagnostika a dôsledné dodržiavanie liečby.
SOMOK vznikla v roku 1998 a je organizačnou zložkou Slovenskej lekárskej spoločnosti. Jej cieľom je zastrešovať a koordinovať aktivity súvisiace s problematikou osteoporózy smerom na širokú odbornú a laickú verejnosť.
Autor článku: TASR