Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni dnes v rozprave k novele zákona o zdravotných poisťovniach predstavil svoj pozmeňujúci návrh upravujúci túto právnu normu. Navrhuje vypustiť podmienku vracať zisk poisťovní späť do systému, lebo tento princíp zasahoval aj do komerčného zdravotného poistenia. Akcionári by si tak nemohli rozdeliť zisk z individuálneho zdravotného poistenia.
Urbáni rovnako presadzuje, aby zdravotné poisťovne nemohli použiť kladný hospodársky výsledok v rozsahu alebo spôsobom, ktorý by ohrozil sústavné a účinné plnenie povinnosti zdravotnej poisťovne zabezpečovať pre poistencov dostupnosť zdravotnej starostlivosti, alebo by bol v rozpore s povinnosťou poisťovne uhrádzať všetky výkony riadne a včas. Vládny návrh je podľa neho v tomto bode nerealizovateľný a neplní účel, ktorému má slúžiť, teda venovať viac prostriedkov na zdravotnú starostlivosť.
Cieľom Urbániho zmeny je, aby zdravotné poisťovne mohli prikročiť k použitiu zisku aj iným spôsobom ako na úhradu zdravotnej starostlivosti len v prípade, že svojim poistencom zabezpečia dostupnosť zdravotnej starostlivosti riadne a včas uhrádzanú. Rovnako navrhuje, aby si dve zdravotné poisťovne so súhlasom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mohli previesť medzi sebou poistné kmene aj za finančnú úhradu.
Poslanec za ĽS-HZDS pripomenul, že v čase svojho vzniku zdravotné poisťovne nerešpektovali názor poskytovateľa a názor pacienta. Dnes pluralitný systém po zmenách už začína komunikovať s poskytovateľmi i občanmi, čo Urbáni kvituje, aj keď stále vidí v tomto smere rezervy. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda vyslovil presvedčenie, že predkladaná novela vracia Slovensko pred rok 1989. Koalícia aj svojim prístupom k petícii za pluralitné zdravotníctvo dokazuje svoju aroganciu moci, pohŕdanie občanmi, demokratickými princípmi i opozíciou. "Vy tu pre ľudí ste, ale iba pre niektorých - pre Vašich mecenášov, pre vašich súdruhov. Po voľbách už Vás ľudia nezaujímajú – len vaši mecenáši," konštatoval Dzurinda.
Novela podľa neho zruinuje zdravotníctvo, hlavným cieľom je monopolizovať zdravotné poisťovne do vládnych rúk – "aby sa v ňom dobre kradlo a rabovalo ako za komunizmu aj ako v 1994-98". Aj poslanec za SMK Tibor Bastrnák si myslí, že návrh smeruje k likvidácii súkromných zdravotných poisťovní v ich terajšej podobe. Navrhované opatrenia podľa neho neprinesú efektívnosť a hospodárnosť. Bastrnák sa domnieva, že poisťovne po zmenách nemusia mať dostatok prostriedkov na uhrádzanie zdravotnej starostlivosti. Obmedzia sa aj ich marketingové aktivity, ktoré okrem reklamy plnili aj informatívnu funkciu pre občanov. Novela má ideologický podtón, vznikne po nej hybridné prostredie, kde bude direktívna regulácia deformovať systém, naznačil Bastrnák.
Výhrady k novele prezentovala aj predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová, podľa nej sa návrh pohybuje na hranici ústavnosti.
Autor článku: TASR