Krízová situácia vo Svetovom fonde na boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii je príčinou demisie Richarda Feachema z funkcie výkonného riaditeľa. Informuje v dnešnom vydaní francúzsky denník Libération.
Základy fondu, ktorý financuje programy boja proti pandémiám, položili v júni 2001 a o mesiac nato ho na svojej schôdzi v Janove potvrdili predstavitelia skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších štátov sveta a Ruska (G8).
Na AIDS, tuberkulózu a maláriu ročne zomiera približne šesť miliónov ľudí.
Už niekoľko mesiacov bolo ovzdušie v Svetovom fonde elektrizujúce, konštatuje Libération. Feachema, ktorý viedol fond od roku 2002, kritizovali za spôsob práce. Označovali ho za tyrana, osobu neznášajúcu kritiku a muža, ktorý sa rád prezentoval v médiách. Napätie vo fonde nadobudlo také rozmery, že OSN požiadala o vypracovanie správy o jeho fungovaní. Správou, ktorá nebola nikdy zverejnená, sa vedenie fondu zaoberalo na decembrovom zasadnutí v Marrakéši.
Sám Feachem v žiadosti o demisiu v prvom rade zdôraznil, že "sa vykonal obrovský kus práce... Po zrelej úvahe som sa rozhodol, že nebudem funkciu vykonávať", ale kým bude zvolený jeho nástupca, je ochotný zotrvať vo funkcii. Dôvody, pre ktoré sa rozhodol odstúpiť, sám označil za "profesionálne a zároveň aj osobné". Zmienil sa, že sa chce vrátiť k pedagogickej práci na Univerzite v Berkeley a hoci "veľmi dobre sa mu žilo v Ženeve, jeho domov je v San Franciscu".
Funkcia výkonného riaditeľa fondu je teda voľná. Je strategická, a preto aj vysoko politická. Výber nového riaditeľa záleží od komplikovaného pomeru síl medzi USA, Európskou úniou, ale aj štátmi Juhu a nemožno zabúdať ani na mimovládne organizácie, podotkol záverom Libération.
Autor článku: TASR