V poskytovaní kúpeľnej starostlivosti hradenej z verejných prostriedkov boli za ostatných 10 rokov na Slovensku prijaté zásadné a opakované zmeny. V súčasnosti sú jedinými platcami kúpeľných pobytov z verejných finančných prostriedkov zdravotné poisťovne.
"Klientovi zdravotné poisťovne platia komplexnú zdravotnú kúpeľnú starostlivosť - A kategória, najmä stavy nasledujúce po nemocničnej starostlivosti, po mozgovo-cievnej príhode, infarkte myokradu, operácii a úraze. Najväčšia skupina ochorení je však zaradená do B kategórie, kde si občania sami platia stravu a ubytovanie," uviedla pre TASR prezidentka Zväzu slovenských liečebných kúpeľov a žriediel (ZSLKaŽ) a Európskeho zväzu kúpeľov (EZK) Janka Zálešáková.
Aj toto je jeden z dôvodov, prečo je klientov poisťovní v kúpeľoch menej. Napriek tomu je v sezóne, od mája do októbra, obsadenosť v najväčších kúpeľoch aj nad 90 percent. Znamená to, že v kúpeľoch je viac zahraničných klientov i domácich samoplatcov. Zálešáková podotkla, že "v Národnej rade SR čaká na schválenie balík zdravotníckych zákonov. Patrí tam aj nový indikačný zoznam, ktorý uľahčí poskytovanie kúpeľnej starostlivosti u najvážnejších ochorení a umožní ich presun do plne hradenej kúpeľnej starostlivosti". Ide o ochorenia ako napr. rematoidná artritída s ťažším postihnutím, skleróza multiplex a iné ochorenia, ktoré sa týkajú zvyčajne občanov na invalidnom dôchodku. Cieľom je, aby mala táto skupina väčšiu dostupnosť kúpeľnej starostlivosti, pričom to výdavky zdravotných poisťovní veľmi neohrozí.
Šéfka ZSLKaŽ vidí väčší problém v tom, že zdravotné poisťovne paušálne platia za kúpeľnú starostlivosť za ošetrovací deň približne rovnakú sumu peňazí každý rok. Nerešpektujú tak zvýšené objektívne dokladované náklady kúpeľných podnikov. Zdravotné poisťovne pri financovaní nemajú ani rozdelenú kúpeľnú starostlivosť pre jednotlivé indikácie – a tak náklady na liečbu pacientov s neurologickými, reumatickými a kardiovaskulárnymi ochoreniami sú výrazne vyššie ako u pacientov s ochoreniami kože a tráviaceho aparátu.
"Kúpeľné spoločnosti preto tlačia na zdravotné poisťovne, aby vytvorili aspoň tri skupiny ochorení, počúvali požiadavky poskytovateľov kúpeľnej starostlivosti, objektívne posúdili ich reálne náklady a aby diferencovali výdavky na jednotlivé indikácie a choroby v rámci indikácie," zdôraznila. Následkom tejto praxe je nespravodlivá "rovnosť", ktorá negatívne pôsobí na konkurenčné prostredie. Treba však povedať, že ani kúpele s najnižšou kalkuláciou nákladov nie sú podľa Zálešákovej dostatočne financované.
Autor článku: TASR