Viac ako 2 miliardy Sk za posledných 10 rokov vynaložili kúpeľné spoločnosti SR do rekonštrukcie a modernizácie svojich prevádzok a na získavanie certifikátov kvality. V súčasnosti 11 kúpeľných spoločností na Slovensku sa môže preukázať certifikátom kvality ISO 9001.
"Agendu certifikátov zastrešuje Zväz slovenských liečebných kúpeľov a žriediel (ZSLKaŽ). Viaceré kúpeľné podniky sa snažia splniť i podmienky certifikácie EUROPESPA med. Ako prvý podnik s týmto hodnotením na Slovensku sa stal Liečebný dom Veľká Fatra v Turčianskych Tepliciach v júli tohto roka," povedala pre TASR prezidentka ZSLKaŽ a Európskeho zväzu kúpeľov (EZK) Janka Zálešáková.
Plnenie podmienok finišuje a predpokladá sa, že už v roku 2008 pribudnú aj na Slovensku ďalšie európske certifikáty kvality. Budú garanciou pre zahraničné poisťovne, že poskytovaný produkt deklarovaný ako preventívny alebo liečebný pobyt s medicínskym zázemím dosahuje tie štandardy, ktoré môžu zo svojich financií hradiť.
"Aby mohli kúpeľné zariadenia plniť funkciu tradičného kúpeľníctva - zdravotný turizmus na požadovanej úrovni pre klientov, musia naďalej zlepšovať kvalitu ubytovacích kapacít, gastronomické a kúpeľné služby a produkty. Najväčší balík prostriedkov, viac ako 1 miliardu Sk, investovali Slovenské liečebné kúpele (SLK) Piešťany, naopak, vzhľadom na nedoriešené vlastnícke vzťahy najmenšiu sumu Kúpele Sliač," konštatovala prezidentka. Investičnú injekciu však zaznamenali aj kúpele Bojnice, Brusno, Dudince, Vyšné Ružbachy, Rajecké Teplice, Trenčianske Teplice, Turčianske Teplice, Číž, Sklené Teplice a Štós. Dnes už nie sú na Slovensku kúpele, ktoré by neinvestovali do modernizácie a skvalitnenia svojich služieb. Núti ich k tomu európsky trh a legislatívne požiadavky na kvalitu.
Vynaložené finančné prostriedky je už vidieť. Kúpele sa pripravujú na to, že domáci trh kúpeľníctva zastrešený zdravotnými poisťovňami sa zmenšuje z dôvodu, že poisťovne nevynakladajú ďalšie finančné prostriedky do kúpeľnej starostlivosti. Kúpele si musia hľadať novú klientelu v zahraničí, najmä v Nemecku a Česku. Niektoré zdravotné poisťovne v Nemecku vysielajú klientov na pobyty do slovenských kúpeľov a hradia im až 50 percent celkových nákladov.
Autor článku: TASR