Aj druhý z oddelených siamských bratov Miško Müller dnes prehral svoj boj o život. Pre TASR to potvrdil primár Vladimír Cingeľ z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) na bratislavských Kramároch.
"Jeho zdravotný stav sa začal poobede výrazne zhoršovať. Postupne začal zlyhávať," povedal Cingeľ. Lekári 8. novembra skonštatovali, že funkcia zažívacieho traktu sa u oddeleného dvojčaťa Michala Müllera neobnovuje. Najväčšie problémy mu spôsobovalo neprimerane krátke črevo, jeho zlá štruktúra a nízky hojivý potenciál.
Miško prekonal od 15. septembra, kedy sa lekárom DFNsP podarilo oddeliť siamské dvojičky Miška a Mareka, päť operácií tráviaceho traktu. Lekári začali po poslednej operácii (17. október) hodnotiť Miškov stav ako kritický s minimálnymi vyhliadkami na zlepšenie. Miškovo dvojča Marek zomrel 4. októbra na zlyhanie pečene, obličiek a mozgu.
Siamské dvojičky Michal a Marek Müllerovci sa narodili 11. apríla. Boli zrastené dolnou časťou hrudníka a v oblasti brucha. Od narodenia museli absolvovať dve operácie zažívacieho traktu. Náročná operácia oddeľovania siamských dvojičiek začala 14. septembra v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na bratislavských Kramároch a trvala 20 hodín. Pozostávala z dvoch fáz - separácie a rekonštrukcie. Prácu lekárom komplikovalo najmä mnohoorgánové poškodenie detí - poškodený pľúcny systém a nevyvinutý cievny systém, ďalej vrodená chyba Marekovho srdca, problémy s pečeňou a obličkami a prepletené orgány. Bez operácie by siamské dvojičky nemali šancu na prežitie.
Po úspešnej operácii sa o chlapcov starali v izbe s maximálnym hygienickým štandardom na Klinike detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny na Kramároch. Po operácii bol na tom horšie Marek. Lekári chlapcov udržiavali v umelom spánku, boli napojení na pľúcnu ventiláciu a dostávali umelú výživu. Stav chlapcov v pooperačnom období zhoršovala najmä rozšírená infekcia, s ktorou si lekári nevedeli najmä u Mareka poradiť a Michalove problémy s funkciou zažívacieho traktu. Michala museli lekári niekoľkokrát operovať pre opakované poruchy funkcie tenkého čreva.
Marekov stav sa výrazne zhoršil 28. septembra, kedy mu lekári v dôsledku poruchy krvného zrážania, cirkulácie krvného obehu a pretrvávajúcej infekcie zistili príznaky poškodenia centrálnej nervovej sústavy a známky opuchu mozgu a krvácania. Odvtedy bol v kritickom stave a 4. októbra zomrel na zlyhanie pečene, obličiek a mozgu.
Miška začali lekári 12. októbra znižovaním sedatív pomaly prebúdzať z umelého spánku. Spontánne otváral oči, reagoval na dotyk a hýbal prstami. Proces prebúdzania však lekári museli prerušiť, pretože 17. októbra museli Miška už piatykrát operovať pre nepriechodnosť čriev. K tomu sa pridružili aj poruchy krvného obehu a zhoršenie funkcie obličiek. Limitujúcim faktorom u Miška bola pre vrodenú chybu zlá kvalita steny čreva a jeho neprimeraná dĺžka. Dosahovala len 25 centimetrov, pričom bežná dĺžka čreva u podobne starých detí je 1,5 metra. Lekári však u neho stále pokračovali v resuscitačnej starostlivosti, ale pre vrodenú chybu sa im funkciu zažívacieho traktu nepodarilo obnoviť.
Podľa štatistiky na 1,5 milióna živo narodených detí pripadajú na Slovensku jedny siamské dvojičky. Na Slovensku sa za posledných vyše 30 rokov narodili štyri siamske dvojičky, vrátane Mareka a Miška. Príčina vzniku tejto genetickej chyby nie je zatiaľ známa.
Autor článku: TASR