Na teroristické útoky možno využiť až 800 chemických látok, z ktorých sa dajú vyrobiť prípravky ohrozujúce zdravie a životy ľudí. Nie všetky však možno použiť v každom priestore a majú katastrofické následky, konštatoval na dnešnej konferencii o bioterorizme v Ružomberku prof. Ján Kuruc z tamojšej Zdravotníckej fakulty Katolíckej univerzity (KU).
Použitie druhu chemických látok závisí podľa Kurucza od rôznych faktorov, napríklad od veľkosti priestoru či prúdenia vzduchu. Neraz však postihnuté osoby ani nemusia zistiť, že sa stali obeťami teroristov. "Niektoré látky rozleptávajú postupne sliznicu a pľúca. Človek sa nazdáva, že má nádchu," podotkol Kurucz. Popredný český odborník na bioterorizmus Jozef Kvetenský podotkol, že na Slovensku aj v Česku absentuje vzdelávanie zdravotníckeho personálu na zvládnutie krízových situácii pri napadnutí obyvateľstva biologickými alebo chemickými látkami. Nemocnie sú podľa Kvetenského na takéto prípady nedostatočne vybavené, alebo vôbec nie sú vybavené. Zdravotnícke záchranné skupiny nemajú dýchacie masky, chýbajú im ochranné odevy. Týmito disponujú len hasiči, ktorí však nevedia liečiť toxikovaných ľudí.
Konferenciu o možnostiach odstraňovania následkov chemického a biologického napadnutia obyvateľstva pripravila Zdravotnícka fakulta KU v spolupráci s Ústrednou vojenskou nemocnicou v Ružomberku a Kanceláriou Bezpečnostnej rady SR.
Autor článku: TASR