Každý z nás si praje, aby jeho zdravotné ťažkosti ustúpili bez toho, aby musel podstúpiť operáciu, nechal si aplikovať injekcie alebo stále užíval tablety. Pri niektorých ochoreniach sa tomu ale môžme vyhnúť. Stačí keď sa rozhodneme pre liečbu rázovou vlnou. Terapia rázovou vlnou sa používa pri liečení chorôb pohybového aparátu a jej účinnosť je okolo 95%.
Ako to účinkuje?
Prístroj odovzdáva veľkú energiu rázovej vlny do chorobne zmenených tkanív. Vznikajúce oxidy dusíku zlepšia ich prekrvenie, rozšíria cievy a pomáhajú pri tvorbe nových kapilár. Súčasne sa tvorí substancia P, ktorá účinkuje proti bolesti a má rastový efekt. Zvýši sa tiež lokálna látková výmena a tkanivá sa lepšie hoja. Utlmí sa tvorba zápalových enzýmov v tkanivách, aktivuje sa i bunečná imunita tela, rovnako ako nervové vlákna, ktoré spúšťajú bolesť a preto rázová vlna pôsobí jednak proti zápalu ,jednak proti bolesti. Účinkom rázových vĺn je aj rozpúšťanie vápenatých usadenín v tkanive. Výsledkom tejto vysoko-účinnej liečby je trvalé zhojenie tkanív poškodených preťažením /pri športovej aktivite resp pracovnej činnosti/, eventuálne chronickým zápalom šlachovo-kostných, šlachovo-svalovch úponov.
Čo sa lieči najčastejšie ?
Najčastejšie sa používa pri liečbe takzvaného tenisového lakťa. Viac ako ročné skúsenosti z chirurgického pracoviska v Bratislave, potvrdzujú aj štatistiky zahraničných pracovísk. úspešnosť liečby je okolo 85%-95% u týchto pacientov došlo k úplnému vyliečeniu. 7% pacientov udávalo výrazný ústup ťažkostí a len u 5 % pacientov bol efekt minimálny alebo žiadny.
Často sa stáva, že pacienti sú viac informovaní o liečbe rázovou vlnou ako ich ošetrujúci lekár. To je jeden z dôvodov, prečo prichádzajú na túto liečbu pacienti, ktorí absolvovali sériu obstrekov, rehabilitácii, liečili sa pre bolesť, či im dokonca postihnutý kĺb operovali. Keď sú lakeť alebo päta viackrát ošetrené kortikoidmi alebo poškodené röntgenovým žiarením, horšie reagujú na liečbu, pretože je potrebné viac aplikácii a liečba musí byť intenzívnejšia.
Ďalšou veľmi častou diagnózou, s ktorou pacienti navštevujú našu ambulanciu je ostroha pätovej kosti. Úspešnosť liečby je okolo 95%. To znamená, že takmer každému pacientovi sa uľaví a väčšina je vyliečená. Úspešne liečime aj syndróm bolestivého ramena a rotátorovej manžety. Pri tomto je úspešnosť liečby okolo 93%, pri zápale Achillovej šľachy okolo 90% vysvetľuje MUDr. Stanislav Čakloš z chirurgickej ambulancii v Bratislave v Poliklinike na Šustekovej ulici.
Úspechy sú aj pri liečbe našich profesionálnych športovcov /futbalisti, hokejisti, hádzanári, tenisti, golfisti atd./
V súčasnosti je najväčšou novinkou uplatnenie rázovej vlny pri liečbe bolesti v oblasti akupunktúrnych bodov a využíva sa tiež pre pôsobenie na trigger pointy, tzv. spúšťacie body bolesti. Pomocou týchto bodov sa preto liečia chronické opakujúce sa bolesti lumbálnej chrbtice, chronický lumboischialgický syndróm, stavy po zlomeninách kostrče, bolesti krížovo-bedrových kĺbov, bedier, blokády krčnej chrbtice, ramien a krku, bolesti zápästia, bolestivé kolená, haluxy, chodidlá, slabiny, poúrazové svalové ruptúry, bolesti hlavy, migrény, závrate. Pre vysokú účinnosť liečby indikačné spektrum podľa referencii zo zahraničných pracovísk neustále narastá.
Liečba nielen významne potláča a odstraňuje chronickú bolesť a zápal, ale podstatne odstraňuje obmedzenie, pocit obťažovania z chorého miesta pri bežnej práci, športovaní a v každodennom živote. Pacienti ju dobre znášajú a má len nepatrné vedľajšie účinky. Výsledok terapie je trvalý a hlavne predíde sa chirurgickému zákroku.
V zahraničí sa rázová vlna často používa v reumatológii, ortopédii, úrazovej chirurgii a zaoberajú sa ňou aj špecialisti na akupunktúru. Výrazné úspechy sa zaznamenali aj v športovej medicíne. Liečia sa ňou vrcholoví športovci na tenisových turnajoch ATP. Medzi hráčmi je pre svoju účinnosť a rýchly výsledok značne populárna. Používa sa často tiež u futbalistov /napr. FC Porto, FC Glasgow Rangers, Leeds United/, hokejistov /chronicky boľavé slabiny si tak liečil Jágr/ basketbalistov, hráčov golfu, atlétov /Erki Nool držiteľ olympijského zlata v dekatlone na Olympijských hrách v Sydney 2000/ v národných olympijských tímoch. Je ale vhodná nielen pre profesionálnych, ale aj amatérskych športovcov.
Autor článku: MUDr. Stanislav Čakloš