Košický samosprávny kraj (KSK) ako prvý medzi slovenskými vyššími územnými celkami vybavil budovu svojho úradu na Námestí maratónu mieru v Košiciach akustickými orientačnými majákmi s navádzacím systémom, informačnými tabuľkami v Braillovom písme a ďalšími technickými prostriedkami na pomoc zdravotne postihnutým občanom. Partnerom KSK v projekte je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
"V budove úradu sme na jednotlivých poschodiach a križovatkách nainštalovali akustické orientačné majáky. Tie zabezpečujú zvukovú orientáciu nevidiaceho a informujú ho o odboroch, ktoré sa nachádzajú na jednotlivých podlažiach. V budúcnosti je možné prepojenie navádzačov aj v mestskej hromadnej doprave na hlásenie príchodu spojov, v zdravotníctve, na úradoch," hovorí Zuzana Prextová z odboru sociálnych vecí KSK.
Majáky majú hlasový navádzací systém. Informujú nevidiaceho prostredníctvom hlásiča a ovládača, ktorý má k dispozícii. Informačný maják má elektronicky zaznamenanú hlasovú informáciu o priestore: "Vstupujete do budovy Úradu KSK, vľavo sú tieto odbory..., v smere vašej chôdze usporiadané nasledovne..."
Okrem toho sú jednotlivé poschodia označené jednoduchými nitmi na všetkých zábradliach. Slabozrakým a nevidiacim zabezpečujú informáciu o orientácii medzi jednotlivými podlažiami. V rámci projektu bol spracovaný aj tyflografický plán budovy Úradu KSK, ktorý nevidiacim poskytne komplexnú informáciu o situácii v budove. Plánik je čitateľný hmatom, reliéfny plán a mapa pomáha zlepšovať predstavu o priestore. Kancelárie úradu sú navyše označené informačnými tabuľkami v Braillovom písme s názvom príslušného odboru.
Na Úrade KSK už boli realizované viaceré debarierizačné opatrenia. V priebehu troch rokov začal fungovať informačný kiosk pred budovou úradu, bezbariérový ozvučený výťah označený štítkami v Braillovom písme a pohyblivá schodisková plošinka, úrad upravil bezbariérové sociálne zariadenie v budove, nájazdové rampy pri vstupe, ich osvetlenie a zábradlia, vydláždil priestor pred budovou, namontoval drevené zábradlie vo vstupnej časti budovy úradu. V spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska vypracoval základné pravidlá debarierizácie a základné všeobecné postupy a zásady prípravy web stránky z hľadiska prístupnosti pre slabozrakých a nevidiacich. Rozpočet projektu na roky 2006 a 2007 bol 1,895 milióna korún.
KSK sa zapojil do V. etapy súťaže Samospráva a Slovensko bez bariér 2006 – 2007. Jej predmetom je odstraňovanie, resp. prekonávanie akýchkoľvek bariér. "Podľa údajov Štatistického úradu SR je v Košickom kraji 4390 občanov so zrakovým postihnutím, 7319 so sluchovým postihnutím, 21 960 s mentálnym postihnutím a 22 037 občanov s pohybovým postihnutím," uviedla Zuzana Bobriková, hovorkyňa predsedu KSK.
Autor článku: TASR