Marihuanu v uplynulom roku vyskúšalo 6,9 percenta Slovákov vo veku 15 až 64 rokov. S počtom užívateľov 260.000 sa táto látka zaradila na prvé miesto v rebríčku popularity ilegálnych drog. Vyplýva to z výročnej správy o stave drogovej problematiky na Slovensku v roku 2006, ktorú dnes predstavilo Národné monitorovacie centrum pre drogy (NMCD).
Druhou najužívanejšou drogou je extáza, ktorú za posledný rok okúsilo 1,6 percenta dospelej populácie alebo 60.000 ľudí. Slovensko sa tak odlišuje od EÚ, kde je na druhom mieste kokaín s ročnou prevalenciou 4,5 milióna ľudí. Na Slovensku kokaín v uplynulom roku užilo 23.000 osôb (0,6% dospelej populácie). Päticu najrozšírenejších drog uzatvárajú amfetamíny a heroín so zhodným počtom konzumentov 11.000 (0,3%). Slovenskou a českou "špecialitou" v skupine amfetamínov je pervitín, pričom na Slovensku sa jeho výroba začína rozširovať aj smerom na východ. Práve popularita tejto drogy stojí v dôsledku podobných účinkov za nižšou spotrebou kokaínu na Slovensku.
Užívanie heroínu sa stabilizuje tak na Slovensku, ako aj v EÚ. Tento opiát je v SR po marihuane a pervitíne na treťom mieste v počte záchytov drogy políciou i v počte trestných stíhaní. Zatiaľ čo predstavitelia Európskeho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) v súvislosti s konzumáciou marihuany vyzývajú na "umiernený optimizmus", jej užívanie na Slovensku zatiaľ neklesá. "Slovensko nie je krajinou, kde by marihuana veľmi klesala. Ešte stále sú tam nárasty," povedala pre TASR Eleonóra Kastelová z NMCD. Vzostup je však pomalší a ustaľuje sa. Podľa posledného medzinárodného školského prieskumu zameraného na tabak, alkohol a drogy nástup marihuany u mladých sa začína už v 14 rokoch a pokračuje až do 19, kde dosahuje takmer 39 percent prevalencie typu "skúsil niekedy v živote". "Jednoducho, tínedžeri vyskúšajú, ale neznamená to, že budú pokračovať," dodala Kastelová.
Európa aj Slovensko v posledných rokoch zaznamenali nárast dopytu konzumentov marihuany po liečbe. Ako najčastejšie problémy užívatelia marihuany uvádzajú problémy s pamäťou, neúspešnú snahu prestať či znížiť dávky a konzumáciu drogy predpoludním. Keďže marihuana sa považuje za spoločenskú drogu, jej užívanie dopoludnia a osamote môže indikovať problémového jedinca, myslí si riaditeľka NMCD Lucia Kiššová.
Rovnako ako v Európe aj na Slovensku drogy viac užívajú muži. Ženy ich prevyšujú len v niektorých vybraných kategóriách, ako napríklad mesačná prevalencia konzumácie kokaínu. Užívanie drog by podľa Kiššovej nemal výrazne ovplyvniť ani tohtoročný vstup Slovenska do schengenského priestoru. "Rozhodne nenastane situácia, že budeme jediné svetlé miesto, kde sa neužívajú drogy," skonštatovala.
Autor článku: TASR