Prezidentku Medzinárodnej humanitnej organizácie lekárov (MHOL) na pomoc raneným deťom v oblastiach vojnových konfliktov Tatianu Horákovú prekvapuje, že rakúska organizácia Azyl v núdzi nepožiadala kompetentné slovenské inštitúcie o povolenie navštíviť utečené tábory v SR. Reagovala na vyjadrenia organizácie Azyl v núdzi, ktorá vážne obvinila SR, že v jej utečeneckých táboroch sú ľudia týraní, nemajú lekársku starostlivosť a podobne.
Podľa Horákovej "je predsa možnosť na mieste si situáciu overiť. Slovenské orgány by im to umožnili".
Bez akýchkoľvek problémov a kedykoľvek majú členovia MHOL možnosť vstúpiť do utečeneckých táborov. Rozhodol o tom počas víkendu riaditeľ Migračného úradu MV SR Bernard Priecel. "Keby bola situácia zlá, určite by jeho reakcia nebola takáto ústretová," komentovala jeho rozhodnutie pre TASR Horáková. Zároveň sa obrátila aj na Slovenský Červený kríž (SČK) a požiadala ho, aby spoločne navštívili všetky utečenecké tábory v SR. "Chcem, aby lekári MHOL a SČK preverili na mieste to, aký je zdravotný stav obyvateľov táborov a na akej úrovni je lekárska starostlivosť. Samozrejme aj to, ako sa s utečencami zaobchádza," vyhlásila Horáková.
Zároveň vyzýva rakúsku organizáciu Azyl v núdzi, aby Medzinárodnej organizácii lekárov predložila dôkazy, ktoré ju vedú k takémuto vážnemu obvineniu.
Horáková zároveň požiada, aby táto organizácia vyslala na Slovensko svoju skupinu, ktorá sa bude môcť presvedčiť, aké sú v slovenských utečeneckých táboroch podmienky a predovšetkým vysvetliť, odkiaľ čerpá svoje šokujúce informácie.
Utečenci mali byť podľa materiálu, o ktorom informovala aj rakúska agentúra APA, bití, ponižovaní a mali ich pohrýzť psy strážneho personálu. Organizácia s odvolaním sa na azylantov tvrdí, že sa im na Slovensku takmer nedostáva lekárskej starostlivosti a utečenecké tábory sú špinavé.
Azyl v núdzi (Asyl in Not) kritizuje predovšetkým zaradenie SR medzi bezpečné štáty Dublinskej dohody, v zmysle ktorej sú utečenci vyhostení vždy do krajiny, cez ktorej územie prenikli po prvý raz na teritórium EÚ.
Autor článku: TASR