Dojčené deti sú múdrejšie, majú vyššie IQ a síce majú v priebehu jedného roka nižšiu hmotnosť, no zároveň sa u nich vyskytuje menej prípadov detskej obezity. Na dnešnom stretnutí s novinármi to uviedol Lászlo Kovács, prednosta 2. detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.
"Vyššie IQ u detí súvisí, samozrejme, aj so starostlivosťou matky, ale aj s niektorými látkami, ktoré obsahuje materské mlieko," vysvetlil Kovács. Tieto deti majú v dospelom veku menej infarktov či menší výskyt hypercholesterolémie. Podľa Kovácsa je dobré, ak je dieťa dojčené minimálne do prvých šiestich mesiacov, ideálne do jedného roku života. "Umelá výživa je dobrá na to, aby dieťa prežilo, ale nie na to, aby sa v ňom rozvíjal kompletný potenciál, ktorý nám príroda poskytla," vysvetlil Kovács.
Podľa Kataríny Babinskej z Fyziologického ústavu lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave práve správne stravovacie návyky v detskom veku sú jednou z najlepších prevencií nutrične podmienených ochorení. Výsledky štúdií ukazujú, že vysoké percento slovenských detí nepravidelne raňajkuje, konzumuje nekompletné obedy a konzumuje pomerne málo mlieka, mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny.
Prvoradé miesto vo výchove dieťaťa k správnemu stravovaniu patrí rodine, v ktorej si osvojuje základné stravovacie návyky. Dôležitú úlohu však zohráva aj škola. Školské stravovacie zariadenia (ŠSZ) kontroluje na Slovensku Úrad verejného zdravotníctva SR. Kovács potvrdil, že ŠSZ sú pod prísnou kontrolou, čo okrem iného zabezpečuje aj to, že sa v nich nepoužívajú živočíšne tuky a poskytujú deťom dostatok ovocia a zeleniny. Chybou je však podľa neho skutočnosť, že podľa výskumov až 30 percent detí školské stravovanie vynecháva.
Autor článku: TASR