Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) pravdepodobne čoskoro označí prácu na zmeny za možný rizikový faktor prispievajúci ku vzniku rakoviny. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Zamestnania, ktoré zahŕňajú striedanie pracovných zmien, vrátane nočných služieb, by sa tak dostali do kategórie predpokladaných karcinogénov spolu s anabolickými steroidmi či ultrafialovým žiarením. Teória o spojitosti rakoviny a nočných zmien, donedávna považovaná za nevedeckú, získava stále silnejšie zázemie v odborných kruhoch.
V prípade jej potvrdenia čelia zvýšenému riziku rakovinového ochorenia milióny zamestnancov po celom svete. Experti odhadujú, že nočné služby vykonáva takmer 20 percent obyvateľov vyspelých krajín v produktívnom veku. Viaceré štúdie v posledných rokoch naznačili, že u žien, ktoré dlhé roky pracovali v noci, existuje väčšia pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka.
Objavila sa tiež súvislosť medzi narušením striedania prirodzeného biorytmu dňa a noci u zvierat a výskytom rakovinových nádorov. Mužom zamestnaným vo viaczmenných prevádzkach môže zase hroziť väčšie nebezpečenstvo vzniku rakoviny prostaty. Na jednoznačné potvrdenie týchto zistení sú však potrebné ďalšie výskumy. IARC by údajne mala napriek pretrvávajúcim pochybnostiam označiť prácu na zmeny za pravdepodobný karcinogén v decembrovom vydaní časopisu The Lancet Oncology. Reklasifikácia je výsledkom analýzy expertného panelu agentúry, ktorá je súčasťou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Vedci zaraďujú medzi najrizikovejšie faktory striedania pracovných zmien narušenie prirodzeného biorytmu ľudského organizmu. S tým súvisí nedostatok hormónu melatonín, ktorý sa vylučuje v noci a má schopnosť tlmiť rast nádorov. Ďalším faktorom môže byť nedostatok spánku, ktorý prispieva k oslabeniu imunitného systému. Mimoriadne škodlivé je predovšetkým časté a dlhodobé striedanie denných a nočných služieb. "Rovnováha medzi svetlom a tmou je pre telo veľmi dôležitá," tvrdí americký onkológ Richard Stevens, ktorý radí zamestnancom, aby si po nočnej službe dopriali spánok v dostatočne zatemnenej miestnosti: "Vyspite sa ako za tmavej noci."
Autor článku: TASR