Keď sa v roku 1977 objavili v zahraničí prvé prípady nevysvetliteľnej choroby, nikto netušil, že sa z nej stane v 21. storočí štvrtá najčastejšia príčina smrti. Od prepuknutia pandémie sa až doteraz vírusom HIV celosvetovo nakazilo viac než 60 miliónov ľudí. Dnes pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS vypísalo Partnerstvo Európy s rozvojovými krajinami v klinických testoch (EDCTP) dva granty zamerané na liečbu vírusu HIV a mikrobicídy v celkovej sume 12,6 milióna eur.
V 80-tych rokoch sa AIDS považoval za rakovinu homosexuálov. Najmä v USA sa vyskytli choroby, ktoré v tejto forme predtým neexistovali - postihnutým klesol počet t-lymfocytov, ktoré zohrávajú osobitnú úlohu pri obranyschopnosti organizmu a trpeli na napadnutie parazitmi, Kaposiho hemoragický sarkóm alebo na špeciálny zápal pľúc.
V roku 1980 lekári zaznamenali okolo 80 prípadov tejto novej choroby, 26 ľudí zomrelo. Tzv. pacientom nula bol istý homosexuálne orientovaný frankokanadský steward leteckej spoločnosti, ktorý mal pohlavný styk s takmer dvoma tisíckami ľudí z celého sveta. Po dvoch rokoch sa však v americkom štáte Miami nakazili heterosexuálni Haiťania a v New Yorku sa narodilo niekoľko bábätiek chorých na hemofíliu. Medzičasom bolo registrovaných 400 prípadov ochorení s 270 mŕtvymi.
Verejnosť zachvátila hystéria - za pôvodcov nevysvetliteľnej choroby označovali lekárske experimenty tajných služieb CIA a KGB či dokonca UFO, veriaci v nej videli Boží trest za sex s rovnakým pohlavím. V Los Angeles a San Franciscu dokonca požadovali zatvoriť sauny pre homosexuálov a ich vylúčenie z radov darcov krvi. V októbri 1984 sa vírus podarilo identifikovať Lucovi Montagnierymu z Pasteurovho inštitútu v Paríži a nezávisle od neho aj americkému vedcovi Robertovi Gallovi. Choroba dostala oficiálny názov AIDS - syndróm získanej imunodeficity. Dovtedy na ňu ochorelo 4100 ľudí, z ktorých viac ako polovica zomrela. Kým sa lekárom podarilo o rok neskôr vyvinúť testy, nakazilo sa ďalších 1500 ľudí.
Výskum však pokračoval a do roka mali ľudia k dispozícii liek, ktorý zabraňoval rozmnožovaniu vírusov a pomohol tak predĺžiť život pacientov. To však bolo na dlhé roky všetko. Dlhodobé štúdie až nedávno objasnili, že dlhodobá eliminácia vírusu HIV sa nepodarí - počet vírusových častíc v krvi síce pri modernej terapii značne klesá, ale nezmizne. A po skončení terapie sa opäť rozmnožia. O novom prípravku proti AIDS, ktorý má vírus zničiť už pred jeho vniknutím do buniek zabezpečujúcich človeku obranyschopnosť organizmu, namiesto doterajších prostriedkov, ktoré sú účinné až vo vnútri obranných buniek, sa ľudstvo dozvedelo až počas 14. svetovej konferencie o AIDS v roku 2002.
Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé štádium je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. U infikovaného sa časom prejaví zväčšenie lymfatických uzlín, nezávisle od toho dochádza počas 1-3 týždňov v 70 percentách prípadov k infekcii, ktorá prebieha podobne ako chrípka - únava, bolesti hlavy a údov, hnačky, zvracanie, strata chuti do jedla a horúčka.
Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie, ktoré je charakteristické opakovanou horúčkou okolo 38,5 °C bez príčiny, hnačkami trvajúcimi dlhšie ako mesiac, plesňou nosohltanu, opakovane sa vyskytujúcim oparom na tele, zbelením ústnej sliznice a abscesmi. Posledné štádium je už samotný AIDS, ktorý sa prejavuje veľkou stratou hmotnosti, obmedzeným fungovaním mozgu, infekciami spôsobenými parazitmi, vírusmi, baktériami a plesňami, tuberkulózou či opakovaným bakteriálnym zápalom pľúc a nádormi. Centrálne orgány postihuje pleseň, črevá postihuje chronická infekcia.
Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie WHO žije v súčasnosti na svete približne 33,2 milióna ľudí nakazených vírusom HIV. Výrazný pokles počtu chorých zaznamenala podľa správy India, kde vedci odhadujú 2,5 milióna ľudí s vírusom HIV. Zníženie zaznamenali aj Thajsko, Kambodža a Mjanmarsko. Naopak, Pakistan je jedným zo štátov, v ktorom rastie HIV medzi užívateľmi drog, rovnako tak v Rusku a na Ukrajine, v Indonézii a vo Vietname.
Autor článku: TASR