Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek požaduje prijatie záväznej právnej normy, ktorá upraví poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb. Pritom by mali byť zachované práva klientov, zakotvili by sa personálne normatívy, postavenie sestier a určili by sa aj zdroje financovania týchto zariadení. Na tlačovej besede to dnes uviedla prezidentka komory Mária Lévyová.
"Tieto zariadenia nie sú zdravotnícke, takže sestry, ktoré tam pracujú nemôžu priamo poskytovať zdravotnú starostlivosť svojim klientom," povedala Lévyová. Na príklade klienta s preležaninou vysvetlila, že jeho ošetrenie zabezpečí sestra z iného zdravotníckeho zariadenia. "Sestry, ktoré ho ošetrujú celý deň, sú preraďované do pozícií opatrovateliek, keďže nie sú v týchto zariadeniach podľa zákona o sociálnej pomoci," konštatovala. Sociálne zariadenia totiž nemusia poskytovať zdravotnú starostlivosť, ale ju iba zabezpečovať, čo si zariadenia vykladajú rôzne.
Pokračovala, že sestry sú napriek tomu potrebné a poskytujú kontinuálnu zdravotnú starostlivosť, ako aj sledujú zdravotný stav. "Sestry sú zdegradované spoločensky, profesijne nedocenené, sú síce nespokojné, ale často bezmocné. Jediné východisko často vidia v odchode zo zariadenia do nemocnice," povedala s dôvetkom, že to nie je riešenie situácie. "Je potrebné zabezpečiť nepretržitú ošetrovateľskú starostlivosť," zdôraznila.
Podľa viceprezidentky pre sestry pracujúce v nezdravotníckych zariadeniach Margity Kostúrikovej sa do týchto zariadení prijímajú najmä imobilní klienti alebo klienti so závažnou psychiatrickou diagnózou. Klienti tiež trpia inkontinenciou, prípadne sa medzi nimi nachádzajú aj alkoholici. "Ich zdravotný stav si vyžaduje poskytovanie ošetrovateľskej, zdravotnej starostlivosti. Nestačí jej zabezpečovanie," upozornila.
Ako povedala predsedníčka kontrolného výboru Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Magdaléna Hadačová, ak sestry nebudú môcť vykonávať ošetrovateľskú starostlivosť, alebo ju vykonávajú spôsobom, kedy im zamestnávateľ vnúti licenciu, prípadne ju nezískajú, ohrozuje sa bezpečnosť klienta. Vysvetlila, že tieto osoby nie sú trestnoprávne zodpovedné, keďže zodpovednosť nesie štatutár zariadenia.
"Nemôžeme považovať túto starostlivosť za takú kontinuálnu, akú si stav klientov vyžaduje," zdôraznila. Ak sa tieto zariadenia stanú poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, vyrieši sa otázka odbornej starostlivosti celej plejády pracovníkov, ktorí sú v zariadení potrební. Dodala, že tieto zariadenia nespadajú ani pod Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý ich tak nemôže kontrolovať.
Sestry tvrdia, že im bolo prezentované, že zákon o sociálnej starostlivosti, ktorý by daný problém vyriešil, mal platiť od januára, ale bol odložený. Domnievajú sa, že je to preto, lebo sa rezort práce nedohodol s Ministerstvom zdravotníctva SR, ako túto starostlivosť prepojiť. Ministerka práce Viera Tomanová sestry zatiaľ prijať odmietla, povedali.
Vláda v septembri schválila uznesie, v ktorom uložila ministrovi zdravotníctva SR Ivanovi Valentovičovi, aby spolu s ministerstvom práce vykonal analýzu stavu v zariadeniach sociálnych služieb.
Autor článku: TASR