Kolorektálny karcinóm (KRCa), teda rakovinu hrubého čreva a konečníka, pozná na Slovensku ešte stále málo ľudí. Vyplýva to z výskumu občianskeho združenia Europacolon Slovensko, ktorá sa snaží zintenzívniť komunikačný priestor na túto tému.
Vo výskume, na ktorom sa zúčastnilo celkom 583 respondentov, sa medzi druhmi rakoviny, ktorú vymenovali respondenti spontánne ako prvú, nachádzala až na 6 miestom. Pritom podľa Tomáša Šáleka, Riaditeľa Národného onkologického ústavu, úmrtnosť na KRCa patrí k najčastejším úmrtiam na rakovinové ochorenia vôbec.
Z výsledkov tiež vyplýva, že 41 percent respondentov nevedelo, ktoré orgány sú pri tomto ochorení zasiahnuté. Analytik Boris Pokorný označil tento výsledok za alarmujúci a tiež dodal, že má súvislosť s nižším vzdelaním respondentov.
Prekvapujúce bolo tiež pre zadávateľov výskumu zistenie, že jedna štvrtina opýtaných si myslí, že nie je možné uskutočniť včasnú diagnostiku rakoviny hrubého čreva a konečníka. Práve tá však môže zachrániť život pacienta. Šálek uviedol, že takmer 85 až 95 pacientov má šancu sa trvale vyliečiť, pokiaľ je ochorenie zachytené v prvom štádiu.
KRCa vzniká transformáciou polypu sliznice konečníka. Tento proces sa dá však včas odhaliť a to najmä vďaka preventívnym vyšetreniam. Pravidelné skríningové vyšetrenie by mal každý začať pravidelne podstupovať vo veku nad 50 rokov. Ľudia, ktorí majú ochorenie v rodine, už v od 40. roku života. "Skríning redukuje mortalitu na ochorenie o 18 až 30 percent," uviedol Šálek. Prevenciou je aj zmena životosprávy, najmä strava bohatá na vlákninu a chudobnejšia na živočíšne tuky.
Výskyt rakoviny hrubého čreva a konečníka neustále rastie. V úmrtnosti na toto ochorenie patrí Slovensku spolu s Českou republikou európske prvenstvo. Podmienkou liečby je však aj prekonanie pocitu hanby. Keďže sa týkajú intímnych častí tela a vylučovania, väčšina ľudí sa hanbí rozprávať o nich. Patrik Herman, spoluzakladateľ Europacolonu, označil ochorenie za "hanbaté". Práve kvôli ostychu vyhľadá mnoho pacientov odborníka až príliš neskoro.
Preto sa bude združenie usilovať aj o prijatie zákona ukladajúceho povinnosť uskutočňovať národný skríning KRCa a organizovať mediálnu podporu Národného skríningového programu.
Autor článku: TASR