Poruchy príjmu potravy sú tretím najčastejším psychiatrickým ochorením v adolescencii. Okrem detskej obezity sa k nim priraďuje aj anorexia či bulímia.
Anorexia a bulímia sa často spúšťajú najmä v období 14. roku života, teda v období puberty, keď sa človek potrebuje s niekým identifikovať buď v správaní, alebo v móde. Psychologička Jana Porubcová pre TASR potvrdila, že svoju rolu zohrávajú aj médiá, ktoré ovplyvňujú mladých ľudí takmer každý deň a vo všetkom. "Keď si otvoríme hocijaký časopis, a to nie len lifestylový, sú tam zobrazované väčšinou štíhle a pekné ženy a dievčatá," vysvetlila Porubcová. "Trendom je, že ľudia by mali byť pekní, šťastní a usmievaví. Takí budú samozrejme iba vtedy, keď budú dobre vyzerať." Médiá teda zohrávajú obrovský moment v tom, ako vyzerať, ako sa k tomu dopracovať.
Veľkú úlohu zohráva v tomto smere aj reklama. Produkty sú prezentované na pekných a štíhlych ženách. Reklamy zobrazujúce reálne ženy s nedostatkami a chybami sú len zriedkavé. Podľa Porubcovej sa nepotvrdilo, že by tieto kampane mali nejaký vplyv na zvýšený predaj výrobkov. Vzorom pre mladé dievčatá sú vychudnuté modelky, speváčky alebo herečky. Samozrejmosťou je, že mladí v období vývinu sa chcú s nimi identifikovať.
V súčasnosti je však podľa psychologičky anorexia a bulímia problémom aj mladších detí. Príčinu vidí najmä v tom, že ich rodičia neusmernia pri výbere správnych potravín. "Matky im nevysvetlia, prečo by mali jesť zdravé jedlá, či naopak nejesť nezdravé jedlá," dodala Porubcová. Gabriela Herényiová z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave zase upozorňuje na fakt, že by si rodičia mali dať pozor, aby stravovacími sankciami nenaučili potomkov trestať, naopak, samotných rodičov.
Stretnúť sa s diskrimináciou z dôvodu obezity je možné podľa slov Porubcovej aj pri výbere zamestnania. "V minulosti vyžadovali pracovné inzeráty aj fotografiu. A tak sa často stalo, že sa uchádzač o nové zamestnanie vyberal podľa vzhľadu a nie podľa schopností," vysvetlila psychologička.
Autor článku: TASR