Informovať verejnosť o emocionálnom darcovstve je cieľom celoslovenskej kampane Oblička nad zlato.
Zámerom dnes vyhlásenej akcie je apelovať na pacientov čakajúcich na obličku, aby informovali svojich príbuzných o možnosti transplantácie od žijúceho darcu, povedala dnes pred novinármi vedúca lekárka Transplanačného centra v Banskej Bystrici Eva Lacková.
"Kampaňou máme záujem informovať verejnosť o nedostatku orgánov vhodných na transplantáciu a ďalej o výhodách aj rizikách takéhoto darcovstva," povedala Lacková.
Predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Ján Breza vysvetlil, že človek, ktorému zlyhávajú obličky, sa môže liečiť dialýzou alebo začať kvalitatívne lepší život po transplantácii. Obličky sa väčšinou získavajú od mŕtvych darcov. Existuje však možnosť dostať obličku od rodinného príslušníka.
Breza poukázal na to, že darovanie obličky nie je podľa zákona viazaná iba na príbuzenské vzťahy. Môže teda ísť aj o tzv. emocionálne darcovstvo. To znamená, že obličku môže darovať osoba, ktorá nie je s pacientom v príbuzenskom vzťahu, ale existuje medzi darcom a príjemcom vzájomný vzťah. Ide napríklad o manžela, manželku, druha, družku.
"Neviem si predstaviť väčší prejav úprimnej lásky ako to, keď človek daruje svojmu blízkemu svoju vlastnú obličku, časť svojho tela," povedal Breza.
V súčasnosti v SR čaká na transplantáciu približne 750 pacientov a ich počet sa zvyšuje. Takéto operácie štandardne robia v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Martine. Breza poukázal aj na ekonomickú výhodnosť transplantácie pre zdravotné poisťovne. Kým dialýza v roku 2004 na jedného pacienta predstavovala 760 000 korún za rok, transplantácia stála 480 000 korún v jednom roku a po roku zákroku liečba pacienta s novou obličkou stojí už 232 000 korún. Dva roky po zákroku stála už len 219 000 Sk.
Generálny riaditeľ sekcie zdravotnej starostlivosti MZ SR Mário Miklosi pre TASR povedal, že rezort plánuje novelizovať jeden zo zákonov tak, aby darca, ktorý v rámci transplantačného programu daruje orgán, neplatil 50 korún na deň za pobyt v lôžkovom zdravotníckom zariadení. Obvyklá hospitalizácia darcu v rámci odberu obličky je približne sedem dní. Pobyt pacienta závisí od toho, ako jeho organizmus prijme nový orgán, ale najkratšia hospitalizácia je desať dní.
Kampaň vyhlásila Slovenská transplantologická spoločnosť, Slovenská urologická spoločnosť a Slovenská nefrologická spoločnosť. Záštitu nad ňou prevzalo Ministerstvo zdravotníctva SR a sponzoruje ju farmaceutická spoločnosť Roche.
Autor článku: TASR