Desiatky českých predovšetkým ľavicovo orientovaných umelcov a akademikov a poslanci KSČM a ČSSD vyzvali dnes občanov, aby od januára odmietali platiť poplatky za návštevu lekára, pohotovosti, pobyt v nemocnici a za recept.
Signatári iniciatívy tvrdia, že poplatky v zdravotníctve odporujú ústave a listine základných ľudských práv a sú presvedčení o tom, že Ústavný súd ČR im dá za pravdu. Na ústavnom súde už návrh na zrušenie poplatkov v zdravotníctve leží, ale nie je známy termín, kedy sa tým ústavní sudcovia začnú zaoberať. Ministerstvo zdravotníctva a premiér Mirek Topolánek občanov pred bojkotom poplatkov varovali s tým, že za porušovanie zákona by sa museli zodpovedať. Odmietnutie 30-korunovej úhrady za návštevu lekára či iného poplatku môže skončiť až žalobou a pokutou do výšky 30.000 Kč.
"Je to neadekvátna iniciatíva alebo výzva, ktorá je založená na klamlivých alebo polopravdivých argumentoch. My vyzývame verejnosť, aby sa tým nedala zmiasť. Pretože pokiaľ odmietnu platiť poplatky, porušujú zákon. A ak nám dá ústavný súd za pravdu - a my sme si tým istí -, tak potom tí ľudia zostanú dlžníkmi a pochybujem, že im ktokoľvek z tých umelcov alebo filozofov potom pomôže," povedal pre TASR hovorca ministerstva zdravotníctva Tomáš Cikrt.
Autorov iniciatívy hovorca rozdelil na politikov, ktorých chráni imunita a konajú z politických pohnútok, a na ostatných, ktorí možno nie sú dostatočne informovaní. Pod výzvu na bojkot poplatkov sa podpísal napríklad aj bývalý minister zdravotníctva a poslanec ČSSD David Rath, jeho kolega, podpredseda ČSSD Bohuslav Sobotka, druhý muž KSČM Jiří Dolejš, odboroví funkcionári, spisovateľka Eva Kantůrková a filozof Erazim Kohák. Podpis pod iniciatívu pripojili aj niektoré osobnosti z pravej strany politického spektra, herečka a bývalá poslankyňa za Úniu slobody Táňa Fišerová, režisérka Věra Chytilová a podpredseda Republikovej rady koaličnej Strany zelených Matej Stropnický.
Rozhodnutie ústavného súdu možno predpovedať iba ťažko, ale právny teoretik Zdeněk Kühn tento týždeň v týždenníku Respekt uviedol, že súd by poplatky zrušiť nemal. Poplatky sa zavádzajú na základe zákona, ktorý prešiel parlamentom. České ministerstvo zdravotníctva a vláda sa pri zavádzaní poplatkov v mnohom inšpirovali slovenskou reformou zdravotníctva. Český reformný balík, ktorého sú opatrenia v zdravotníctve súčasťou, zavádza od 1. januára 2008 priame poplatky v zdravotníctve: 30 Kč za každú položku na recepte, 30 Kč za každú návštevu lekára, 60 Kč za deň pobytu v nemocnici a 90 českých korún za návštevu pohotovosti. Zároveň bol na 5000 Kč stanovený limit na doplatky za lieky. Kto z pacientov limit vyčerpá, nebude už doplácať nič.
Pacientov čaká aj mnoho paradoxov, napríklad platby rodičov za umiestnenie novorodenca do inkubátora vo výške 60 Kč za každý deň. Mnohých prekvapilo aj zistenie, že ak auto zrazí chodca a ten sa dostane na ošetrenie do nemocnice, aj za túto návštevu lekára zaplatí pacient zo svojho. Naopak, telefonické konzultácie pacienta s lekárom budú - tak ako doteraz - bezplatné. O žiadnych zmenách systému poplatkov ani o rozšírení výnimiek sa v tejto chvíli neuvažuje.
České ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že v roku 2008 budú mať tieto poplatky priamy finančný prínos vo výške 3,5-4 miliardy Kč. Vybrané poplatky zostanú nemocniciam. Na ďalšie štyri miliardy korún rezort odhaduje nepriamy prínos v podobe úspory prostriedkov verejného zdravotníctva.
Autor článku: TASR