Na Slovensku v súčasnosti fajčí 36 percent ľudí nad 18 rokov, pričom má toto číslo od roku 2000 klesajúci trend. U mládeže je situácia iná, lebo medzi mladými ľuďmi je vysoký výskyt fajčenia. Nárast sa zaznamenáva najmä u dievčat, ktoré sa vyrovnali chlapcom. Pre TASR to uviedol predseda Národného koordinačného výboru na kontrolu tabaku Róbert Ochaba.
Upozornil, že mladý človek je citlivejší a nikotín narúša rovnováhu organizmu, pretože nie je telu vlastný tak ako aj decht. Zdôraznil, že väčšina závislých fajčiarov začala so svojím zlozvykom pred 18. rokom života. "U tých, čo začínajú neskôr, je väčšia pravdepodobnosť, že prestanú skôr. Keď niekto začne pred 15. rokom života, tak má v dospelosti problém prestať, lebo je závislosť vysoká," zhrnul.
Až sedem z desiatich fajčiarov by sa chcelo odnaučiť fajčiť. "Aj opatrenia legislatívneho charakteru môžu nastaviť fajčiarovi prekážku, aby si zapálil cigaretu," uviedol Ochaba s tým, že sa im nebude chcieť prekonávať prekážky, aby si zapálili. Návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov aj z toho dôvodu rozširuje miesta, na ktorých bude fajčenie zakázané.
Ochaba vníma zvyšovanie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, ktoré by malo prísť od nového roku, pozitívne. "Cena ovplyvňuje spotrebiteľské správanie. Zvýšenie dane by malo viesť k zníženiu spotreby," konštatoval s tým, že tento proces je postupný. Podotkol, že je to jeden z uznávaných nástrojov vedúci k zníženiu spotreby, ale jeho uplatňovanie bez iných opatrení (legislatíva, osveta, poradenstvo, liečba) má malý efekt.
Najprísnejšiu legislatívu ohľadne ochrany nefajčiarov má Írsko, ktoré ako prvý štát Európskej únie zaviedlo v roku 2004 úplný zákaz fajčenia na verejných priestranstvách. Na následky fajčenia zomiera v Európe ročne okolo 650 tisíc ľudí, čo je každé siedme úmrtie. Takmer 80 000 Európanom spôsobuje smrť tzv. pasívne fajčenie. To zvyšuje u nich aj riziko ochorenia na rakovinu pľúc a vznik srdcovo-cievnych chorôb. Odhaduje sa, že približne štvrtina úmrtí Európanov na rakovinu a 15 percent všetkých úmrtí súvisí s fajčením.
Na následky fajčenia vo svete umiera ročne asi 4 až 5 miliónov ľudí. Každých desať sekúnd tak zomrie človek na ochorenie súvisiace s fajčením. Ďalších 13 miliónov trpí chronickými ochoreniami v dôsledku pasívneho fajčenia. Svetový deň bez tabaku sa koná 31. mája od roku 1988.
Autor článku: TASR