Vo všetkých reštauráciách a baroch by sa od 1. januára 2009 nemalo fajčiť. Zároveň by na škatuľkách od cigariet mali pribudnúť obrázkové varovania motivujúce fajčiarov, aby so svojím zlozvykom prestali. Staneme sa tak po Belgicku druhou krajinou Európskej únie, kde sa zavedú tzv. kombinované varovania. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane nefajčiarov, ktorú v rozhovore pre TASR predstavil predseda Národného koordinačného výboru na kontrolu tabaku Róbert Ochaba. Návrh by sa mal na prelome rokov dostať do medzirezortného pripomienkového konania.
"Po zrelej úvahe, pripomienkach aj petíciách na webových stránkach sme sa rozhodli pre úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, aj keď si uvedomujeme, že proti tomuto rozhodnutiu budú mnohí protestovať," povedal. Upozornil majiteľov týchto zariadení, že na Slovensku je veľká klientela (64 percent Slovákov nefajčí), ktorá ich nenavštevuje práve kvôli prítomnosti cigaretového dymu. Dôvodom navrhovanej zmeny je aj snaha o ochranu zamestnancov v zariadeniach spoločného stravovania.
Ochaba pripúšťa, že navrhovaný zákaz by mohol mať aj ekonomický dopad a štúdie, ktoré tento jav skúmali, sa rôznia v záveroch. "Sú také, ktoré potvrdili, že došlo k poklesu zamestnanosti, predaja a tým pádom aj návštevnosti barov a reštaurácií," predstavil jeden z výskumov. Ten sa realizoval po zavedení zákazu v Írsku. "Potom existujú štúdie, ktoré túto súvislosť nepotvrdili, treba si vybrať," skonštatoval. Taktiež poukázal na skutočnosť, že po zavedení spomínaného zákazu stúpla jeho podpora medzi írskou verejnosťou o 10 až 15 percent.
Na prednej strane škatuľky by po schválení novely zákona malo ostať všeobecné varovanie o dôsledkoch fajčenia. Na zadnej strane pribudne kombinované varovanie - obrázok a dodatočný text. Návrh prináša celkovo 13 obrázkov, ktoré zobrazujú zdravotné následky fajčenia alebo upozorňujú, že prestať fajčiť sa dá. Medzi nimi sa objavuje napríklad obrázok matky s dieťaťom a horiacou cigaretou, či ilustrácia zoschnutého jablka, ktoré pripomína zvráskavenú kožu po dlhodobom fajčení. "Tieto opatrenia majú za cieľ znížiť dopyt po tabakových výrobkoch a majú spotrebiteľa informovať podrobnejšie, ilustratívnejšie o návykovosti a škodlivosti na zdravie v smere vzniku nových chorôb."
Návrh zatiaľ počíta s tým, že tieto upozornenia sa budú týkať iba cigariet a na ostatných tabakových výrobkoch zostanú všeobecné varovania. Ako objasnil Ochaba, pre výrobcov by táto zmena mohla priniesť značné náklady a pokiaľ sa bude týkať iba cigariet, tak by dopad na podnikateľské prostredia mohol byť menší. Podotkol, že v Belgicku je situácia rovnaká. "Nie je vylúčené, že v návrhu, ktorý pôjde na rokovanie vlády, sa bude kombinované varovanie týkať všetkých tabakových výrobkov," uviedol Ochaba s tým, že je to otvorená vec.
Zmeny by mali nastať aj v oblasti sankcionovaní nedodržania zákonu zo strany právnických osôb. V prípade porušenia zákazu fajčenia na verejných miestach, ako sú školy, zdravotnícke zariadenia, ale aj reštaurácie a bary, môžu byť ich zriaďovatelia pokutovaní do výšky 100 000 korún. Fyzickým osobám možno naďalej udeliť blokovú pokutu 1000 korún, v prípade priestupkového konania až 10 000 Sk.
Autor článku: TASR